Zdrowa dieta dla szczeniaka

09-04-2020 - Autor: As-Pol

Każdy pies jest inny, dlatego też każdy ma różne potrzeby żywieniowe. Na szczególną uwagę zasługują jednak szczenięta, ponieważ okres od chwili narodzin do momentu osiągnięcia dojrzałości jest kluczowy dla jego rozwoju, dlatego już w pierwszych tygodniach życia zdrowa dieta dla szczeniaka jest tak ważna.

Wzrost szczeniaka

Okres intensywnego wzrostu, w jakim znajduje się szczenię, wymaga sporego zainteresowania ze strony właściciela. W tym bowiem czasie nasze pociechy mają zwiększone zapotrzebowania na wiele istotnych składników, takich jak białko, wapń oraz cynk. Te szczególne potrzeby sprawiają, że konieczne jest opracowanie odpowiednio zbilansowanej diety bogatej w minerały, tłuszcze oraz witaminy.

Dyskusja, jaka toczy się w ramach żywienia psa mięsem z kością poruszyła także kwestie żywienia szczeniąt, która zasługuje na szczególną uwagę. Bowiem decydując się na karmienie młodego psa surowizną trzeba pamiętać o kilku żelaznych zasadach. Po pierwsze, dieta ma umożliwiać stabilny rozwój, nie zaś prowadzić do nadmiernego przyrostu wagi, będącej przyczyną przedwczesnej otyłości i problemów ze stawami. Aby tego uniknąć należy odpowiednio porcjować posiłki naszego czworonożnego przyjaciela. Dawka dzienna to 10% wagi ciała psa. Zatem przy wadze 3 kg naszemu pupilowi przysługuje 0,3 kg jedzenia dziennie, co przekłada się na 2-3 posiłki w ciągu doby.

3 tydzień życia psa

Od 3 tygodnia życia do roku dieta dla szczeniaka powinna w 50% składać się z mięsa z kością i chrząstką, w 10% z podrobów oraz w 10% z samego mięsa. W 6 tygodniu możemy również dołączyć do żywienia psa żołądki, które powinny stanowić 30% diety. I tak, 5-kilogramowemu szczeniakowi przysługuje 3,5 kg jedzenia tygodniowo, a w tym: 1,75 kg mięsa z kością i chrząstką, 1 kg żołądków, 0,35 kg podrobów oraz 0,35 kg samego mięsa. Dodatkowo, warto wzbogacić dietę naszego pupila o owoce oraz warzywa, które powinny stanowić 15-20% diety. Podając kości warto pamiętać o wcześniejszym ich zmieleniu.

Jadłospis

Najwięcej miejsca w jadłospisie szczeniaka zajmują mięsa, kości oraz chrząstki. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ są cennym źródłem wielu składników. Białko, odpowiada za wzrost, regeneracje i odporność. Fosfor, odpowiada za właściwa przemianę materii szczeniaka. Rodzaje mięsa można zmieniać codziennie lub cotygodniowo. Na początku zalecana jest jednak zmiana co 7 dni. Surowizna to także źródło witaminy B5, regulującej pracę wątroby oraz witaminy B6, od której uzależniona jest prawidłowa przemiana węglowodanowa i tłuszczowa.

Również podroby są ważnym składnikiem diety szczeniaka, ponieważ regulują florę bakteryjną naszego czworonoga oraz dostarczają mu wysokiej klasy białka, nienasycone kwasy tłuszczone, minerały oraz witaminy. W dietę szczeniaka warto włączyć także warzywa (za wyjątkiem cebuli) oraz owoce, które są źródłem węglowodanów i błonnika. Trzeba jednak pamiętać, by części surowe zmielić przed podaniem, gdyż w przeciwnym razie żołądek psa tego nie strawi.

Właściciele szczeniąt doskonale wiedzą ile energii potrzebują ich pociechy w codziennym poznawaniu świata, dlatego tak ważna jest odpowiednio dopasowana dieta dla szczeniaka – bogata w tłuszcze, białka, minerały oraz witaminy. Surowe mięso to doskonała odpowiedź na potrzeby Twojego szczeniaka