Yorkshire Terrier

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Yorkshire Terrier – potocznie znany jako york. Pies pochodzi z Wielkiej Brytanii, gdzie w 1898 roku przyjęto pierwszy wzorzec tej rasy. York początkowo miał za zadanie polować na gryzonie, ale po jakimś czasie jego wygląd zdobył serca dam, dzięki czemu szybko stał się atrakcją na salonach.

Mimo słodkiego i niewinnego wyglądu, yorki są bystrymi i żywymi psami. Są bardzo radosne, wszędzie jest ich pełno, uwielbiają się bawić, jednak potrzebują dużo uwagi właściciela i często rozrabiają. Dlatego należy być wobec nich konsekwentnym i nie pozwalać na zbyt duże rozpieszczanie. Yorki doskonale czują się zarówno w towarzystwie dzieci jak i innych (nawet większych od siebie) czworonogów.

Yorkshire posiada długie włosy, które stale rosną, dlatego należy odpowiednio zadbać o ich pielęgnację. Pieski powinno się kąpać przynajmniej 2 razy w miesiącu, a czesać najlepiej codziennie, aby we włosach nie robiły się kołtuny, których nie da się później rozplątać i jedynym wyjściem pozostaje ich wycięcie. Aby włosy yorka zawsze były piękne i lśniące, należy w pożywieniu dostarczać mu dużo witamin. Samo żywienie yorka nie jest bardzo kosztowne, ponieważ pies je mało. Jednak zbytnie rozpieszczenie przez właściciela psimi słodkościami lub innymi smakołykami może spowodować, że będzie miał wybredny apetyt.

Yorkshire Terrier jest małym pieskiem o wadze do 3,5 kg, dlatego bez problemu można zabrać go ze sobą w podróż. Co ciekawe, te małe pieski mogą żyć dłużej niż 15 lat. Dlatego należy zwrócić uwagę na zdrowie ich stawów i układu krążenia, które z wiekiem mogą się pogarszać.

Yorki można zacząć kąpać po ukończeniu 10-tego tygodnia życia (o ile nie był ostatnio szczepiony – wtedy trzeba poczekać około 10 dni). Należy pamiętać, aby nie kąpać go zbyt często, ponieważ brakuje mu podszerstka (każdy włos wyrasta tylko z jednego mieszka, a nie jak w przypadku innych psów – z 3 albo 5 mieszków). Ten brak powoduje, że jego skóra jest bardziej podatna na zmiany klimatyczne, wiatr, temperaturę itp. Nadmierna kąpiel może być przyczyną przesuszenia skóry pupila. Mimo że włosy yorka wymagają poświęcenia sporej ilości czasu na pielęgnację, to rasa ta może być dobrą alternatywą dla osób uczulonych na sierść.

Yorkshire Terrier to wesoły pies, lubiący się bawić. Nie sposób nie pokochać tego maleństwa! Ale trzeba pamiętać, że nie jest maskotką i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zaś opiekun powinien być dla niego dobry, ale jednocześnie stanowczy, by pupil nauczył się dobrych manier.