Wyżeł weimarski krótkowłosy

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Wyżeł weimarski to swoista arystokracja wśród wyżłów. Majestatyczne weimary o niecodziennym umaszczeniu od zawsze żyły blisko wyższych sfer i świata polityki. Swego czasu hodowla tej rasy była nawet reglamentowana.

Pochodzenie rasy nie jest do końca znane. Różne teorie, sięgające nawet średniowiecza mówią o pochodzeniu czysto niemieckim, francuskim a nawet afrykańskim czy wywodzącym się od chartów. Psy te były od zawsze traktowane, jako swego rodzaju niemieckie dobro narodowe – najpierw w XVIII pasję hodowli psów odnalazł u siebie Karl-August von Sachsen-Weimar, to jemu zawdzięczamy zarówno nazwę rasy jak i jej dzisiejszy wygląd.  Następnie wyżłami weimarskami zainteresował się sam cesarz Wilhelm I, zgodnie z jego edyktem hodowca weimara mogła być jedynie osoba legitymująca się szlacheckim pochodzeniem minimum do czterech pokoleń wstecz. Długo, bo aż do 1929 roku hodowla tej rasy była rygorystycznie kontrolowana przez Klub Hodowców Wyżła Weimarskiego i nie zezwalano na jej hodowlę poza granicami Niemiec.

Wyżła weimarskiego nie sposób pomylić z żadną inną rasą ze względu na jego charakterystyczne ubarwienie. Srebrno szarego ubarwienia nie sposób pomylić z żadnym innym. Poza tą charakterystyczną cechą weimary to typowe wyżyły. Wysokość psów w kłębie dochodzi do 70cm, suk natomiast oscyluje w okolicy 60cm.

Weimary są niezwykle opanowanymi i inteligentnymi psami. Potrafią być doskonałymi opiekunami domu, czujnymi i uważnymi, jednak nie agresywnymi. Nie nadają się jednak na typowe psy stróżujące ani obronne ze względu na swoje delikatne usposobienie. Nie można zapominać, że Weimary to psy myśliwskie i jako takie charakteryzują się doskonałym węchem i sokolim wzrokiem. W warunkach domowych potrafi być świetnym kompanem i wiernym członkiem rodziny. Są to psy doskonałe do mieszkania pod jednym dachem razem z dziećmi – łagodne i zrównoważone.

Wyżły weimarskie jak każdy pies myśliwski potrzebują sporej dawki ruchu. Nie wystarczy tu nawet dom z ogrodem, ponieważ zbyt często spotykanym obrazkiem jest wyżeł biegający w tę i z powrotem przy płocie, wręcz domagający się wyprowadzenia go poza ogrodzenie. Dlatego jeżeli nie mamy wystarczająco dużo czasu, który możemy poświęcić na aktywność fizyczną z naszym podopiecznym, wówczas powinniśmy się poważnie zastanowić czy wyżeł weimarski to, aby na pewno idealny pies dla nas.

O ile będziemy w stanie zapewnić naszemu wyżłowi codzienną dawkę ruchu będzie doskonałym kompanem i przyjacielem domowników. Dobrze i sprawiedliwie traktowany weimar będzie wiernym i lojalnym członkiem rodziny.