Wystawy psów - część III

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Kontynuując cykl artykułów dla osób chcących po raz pierwszy wziąć ze swoim pupilem udział w wystawie psów. W poprzednich częściach mogliście już przeczytać o wymogach formalnych względem czworonoga i jego właściciela, konieczności zgłoszenia psa do Związku Kynologicznego w Polsce oraz o zachowaniach które pies powinien opanować jeżeli występny na wystawach mają zakończyć się przyjemnością i sukcesami.

Jak już wspominaliśmy pies powinien być czysty, zadbany, w dobrej kondycji fizycznej. Nie mniej ważna jest kondycja psychiczna psa bowiem każde negatywne emocje mogą skutkować wystawową katastrofą.

Najważniejszą z czynności wystawowych jest prezentacja psa. Następuje ona statycznie, gdy pies stoi, oraz dynamicznie, podczas biegania po okręgu. Właścicielowi niezbędna będzie tutaj ringówka czyli specjalna smycz przeznaczona do biegania z psem w niewielkiej odległości. Najczęściej nasz czworonóg biega po okręgu, sędziowie mogą też zaordynować np. bieg po skosie. Podczas biegu pies powinien biec równo przy nodze, nie wybiegać do przodu ani tez nie zostawać w tyle. Zdarzają się przypadki gdy pies szarpie się, nie słucha poleceń właściciela, ciągnie smycz a nawet bywa agresywny. Powyższe zachowania mogą spowodować nawet wykluczenie naszego czworonoga z możliwości brania dalszego udziału w wystawie.

Nie mniej ważne jest nauczenie psa spokojnego stania wystawowego. Prezentacja to ten moment wystawy gdy pies powinien po prostu stanąć spokojnie i dąć sędziemu porównać się ze wzorcem rasy. Pozornie brzmi to bardzo niewymagająco jednak pies nieprzyzwyczajony do wystaw może stać się nerwowy i nawet uciec. Od właściciela wymaga się aby umiał zapanować nad swoim pupilem. Prezentowany pies powinien stać bokiem do oceniającego. Najczęstszymi błędami jest samowolne siadanie lub kładzenie się psa przed sędziami.

Bez wątpienia sytuacją najbardziej stresującą naszego czworonożnego przyjaciela, oraz mogąca powodować najwięcej nieporozumień czy wręcz sytuacji niebezpiecznych jest prezentacja uzębienia psa. Czynność tą wykonuje sędzia lub właściciel jednak naszym zdaniem zdecydowanie lepiej gdy wszelkie czynności przy pysku psa będzie wykonywała osoba która pies zna i której jest posłuszny, czyli właściciel. Naukę pokazywania zębów powinniśmy rozpocząć już od szczeniaka, wtedy stwarza to zdecydowanie mniej problemów. Spokojnymi ruchami trzymamy pysk psa powoli odsłaniając uzębienie. Należy być przy tym opanowanym ponieważ psu udzielają się wszelkie nastroje właściciela oraz doskonale wyczuwa on emocje. Po wykonaniu ćwiczenia powinniśmy nagrodzić psa za dobrze wykonane ćwiczenie. Z czasem nasz pupil przyzwyczai się do czynności wykonywanych w okolicy jego pyska, czyli jednej z bardziej drażliwych części psiego ciała.

Powyższe podsumowanie to oczywiście tylko wstęp do wszystkich zagadnień związanych z  wystawianiem psa na oficjalnych imprezach. Przede wszystkim należy ćwiczyć z pupilem i stopniowo przyzwyczajać go do wystawowego zgiełku i procedur. Życzymy wielu sukcesów, ale przede wszystkim dobrej zabawy dla Was i Waszych pupili ;)