Wystawy psów - część II

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Podzieliśmy się już z Wami podstawami wiedzy na temat przystępowania do wystaw psów, reguł podziału psiaków na kategorie oraz odnośnie formalności wymaganych do udziału w wystawach.  W tym artykule podpowiemy kilka rad na temat przygotowania samego psa do udziału w wystawie.

Wymogi zachowania psa na wystawie nie są wymogami ściśle formalnymi, jak np. konieczność przedłożenia określonych dokumentów przy rejestracji pupila na wystawę, jednak wymagane jest aby pies został odpowiednio zaprezentowany. Wymusza to elementarne posłuszeństwo psa wobec właściciela oraz umiejętność spokojnego stania, chodzenia przy nodze czy też brak agresji wobec obcych.

Kluczowa kwestią może się okazać opanowanie psa i jego podejście do obcych. Podczas wystawy pies nagle ma styczność z dziesiątkami jeżeli nie setkami innych psów zgromadzonych w jednym miejscu. Jest również oglądany i oceniany przez sędziów którzy muszą mieć możliwość kontaktu fizycznego z psem,  np. podczas oceny uzębienia czworonoga. Podczas swoich pierwszych przygód z wystawami, pies, w szczególności szczeniak może być po prostu oszołomiony taką ilością „kolegów” w Okół siebie oraz zainteresowaniem obcych ludzi. Czasami powoduje to nawet różnego rodzaju nieprzewidziane reakcje u psa. Pies może być zdyskwalifikowany ze względu na nieposłuszeństwo, zachowania agresywne czy też samowolne opuszczenie ringu lub unikanie kontaktu fizycznego z sędziami, np. unikanie dotyku pyska lub sierści.

Powinniśmy być wtedy przede wszystkim wyrozumiali, nie karać psa za złe zachowanie, oraz przede wszystkim pamiętać ze czworonóg którego zabraliśmy ze sobą na wystawę to nasz przyjaciel i członek rodziny a nie zabawka która ma być posłuszna i jedynie wygrywać swojemu właścicielowi kolejne tytuły.

Odrębną kwestią jest zadbanie o nienaganny wygląd psa. Aby zrobić na sędziach wrażenie nasz przyjaciel musi być w znakomitej kondycji zdrowotnej, doskonale uczesany, bez fizycznych defektów czy widocznych oznak choroby. Sędziowie oceniają psa pod względem zgodności z wzorcem rasy, zarówno pod względem cech biologicznych jak i charakteru.

W ostatnim kolejnym artykule z serii wprowadzimy Was w tajniki nauki psa zachowań przydatnych na wystawach.