Wilczak czechosłowacki

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Wiele osób jest przeświadczonych, że wilczury - krzyżówki psa i wilka - to tylko legendy, tymczasem takie psy naprawdę istnieją. Rozróżnia się ich nawet kilka ras, pochodzących z różnych krajów, jednak najpopularniejsza oraz najbliższą nam z racji swojego pochodzenia jest wilczak czechosłowacki. Nie bez powodu piszemy o Wilczakach, jako o psach, ponieważ domieszka wilka wynosi dwadzieścia piec procent. Pozostałe geny należą do owczarka niemieckiego. Obecnie można bez trudu znaleźć polską hodowlę Wilczaków czechosłowackich, mimo że krzyżowanie gatunków zakończyło się sukcesem dopiero w latach 70-tych XX wieku.

Wilczaki mierzą około 70 cm wysokości, suki są niższe i osiągają wysokość około 60-65 cm. Waga psów oscyluje w granicach około 35-40 kg natomiast suki są o około 5 kg lżejsze. Najpopularniejszym i najbardziej pożądanym umaszczeniem jest srebrzysto-szare, przywodzące na myśl umaszczenie wilków. Zdarzają się jednak osobniki o innych umaszczeniach, nawet złoto-szare.

Wilczaki z pewnością nie są psami dla osób nieobytych z hodowlą psów czy niemających odpowiedniego, zdecydowanego podejścia do trudnych ras. Przede wszystkim są to psy dla osób mogących poświęcić psu odpowiednią ilość czasu. Pozostawiony samemu sobie Wilczak zwyczajnie się nudzi, przy czym bardzo szybko potrafi sobie znaleźć jakieś zajęcie, niestety najczęściej destrukcyjne. Psy te są mistrzami w jedzeniu butów, obić tapicerskich czy wnętrza samochodu. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać wilczaki nie są psami agresywnymi i doskonale sprawdzają się, jako psy rodzinne. Po prostu wymagają konsekwentnego wychowania i stanowczego traktowania ze strony swojego pana. Psy te są bardzo aktywne i towarzyskie, dlatego nie wolno pozwolić na ich odseparowanie w procesie wychowania. Szczenięta Wilczaka powinny mieć kontakt zarówno z ludźmi jak i z innymi psami, aby uniknąć późniejszych problemów z dorosłymi wilczakami.

Co ciekawe wilczaki nie potrafią szczekać, więc nie będą porozumiewać się ze sowim panem w ten sposób. Dysponują za to całkiem szerokim spektrum mowy ciała – mogą drapać, merdać ogonem a także pomrukiwać.

Podsumowując wilczaki potrafią być wspaniałymi towarzyszami życia, sprawdzą się również, jako pies domowy, jednak wymagają odpowiedniego podejścia i doświadczenia hodowcy. Nie należy popełniać Doś popularnego błędu i decydować się na Wilczaka jedynie ze względu an jego wygląd, pomijając wymagania charakterystyczne dla tej rasy.