Tropienie użytkowe

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Pamiętasz z dzieciństwa bajki o dzielnym psie tropiącym rozwiązania intrygujących zagadek? Jak się okazuje, Twój pupil również może zostać tropicielem! W jaki sposób to zrobi i co dzięki temu zyska? Zapraszamy do lektury!

Nie ma znaczenia jakiej rasy jest Twój psiak. Rywalizacja również nie pełni kluczowej roli. Najważniejsza jest aktywizacja zwierzęcia, dobra zabawa, dbanie o jego kondycję i zaspokajanie potrzeb, które wynikają z jego natury. Tropienie użytkowe jest dobrym pomysłem, jeśli pies sprawia problemy behawioralne.

Niektóre psy mają wewnętrzną potrzebę tropienia. Jej zaspokojenie jest kluczem do szczęścia i dobrego samopoczucia czworonoga. Niekonieczne jest występowanie w zawodach i zdobywania laurów czy profesjonalne treningi. Dawanie możliwości do tropienia sprawi, że pies nie będzie sprawiał problemów, bowiem spełni potrzeby, które mieli już jego dalecy przodkowie. Trasy dla początkujących psów, tropiących “amatorsko” są inne niż te przygotowywane z myślą o profesjonalnych zawodach w tropieniu.

Pies poznaje świat przede wszystkim dzięki zmysłowi węchu. Kiedy szczenię się rodzi, jest ślepe, dlatego tylko dzięki zapachom jest w stanie określić, co się wokół niego dzieje w danej chwili. Woń najlepiej rozchodzi się o poranku i to właśnie ten fakt jest powodem organizowania zawodów o wczesnych porach.

Tak jak wcześniej pisaliśmy, tropicielami mogą być psy wszystkich ras w wieku powyżej 8 miesiąca życia. Tropienie jest doskonałym pomysłem dla zwierząt, które sprawiają problemy wychowawcze - to dla nich swojego rodzaju wyzwanie, czują się potrzebne i mogą rozładowywać negatywne emocje. Poprawia to także komunikację między psem a opiekunem.

Tropienie użytkowe w Polsce nie jest jeszcze rozwinięte, ale co raz więcej właścicieli psów składnia się ku tej aktywności. To nie tylko okazja, by się poruszać, lecz źródło ciekawych wyzwań i satysfakcji. Trasy są ustalane przez specjalistów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć proste wyzwanie samemu. Warto jednak porozmawiać z kimś, kto się na tym zna i udzieli wskazówek dostosowanych do możliwości konkretnego zwierzaka.