Syberian husky

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Widząc tego psa po raz pierwszy, skojarzenie z wilkiem jest jak najbardziej naturalne. Biało-szare psy o ostrych, wilczych rysach psyka z pewnością pobudzają wyobraźnię. Jednak mimo swojego temperamentu husky to wspaniali i wierni przyjaciele.

Jak sama nazwa wskazuje, husky pojawiły się w północnych rejonach Syberii. Jest to jedna z najstarszych ras, powstała jak donoszą źródła, nawet i 2000 lat temu. Zamieszkujące wówczas te rejony ludy potrzebowały psa o dużej odporności na warunki atmosferyczne, zdolnego do ciężkiej pracy oraz jednocześnie mało wymagającego, jeśli chodzi o warunki bytowe. Husky okazały się niezwykle efektywnymi psami, potrafiącymi w ciągu jednego dnia uciągnąć nawet ponad pół tony ładunku na saniach na odległość nawet ponad stu kilometrów. W późniejszych okresach husky zaczęły być wykorzystywane na Syberii do ciągnięcia sań z ludźmi, pocztą i zaopatrzeniem.

Droga huskych na wystawowe salony była długa, psy te z racji przeciętnego raczej wyglądu nazywano pierwotnie nawet „szczurami północy”. Dopiero w XX wieku, wraz z popularyzacją rasy w USA i Kanadzie zaczęto przykładać coraz większą wagę do wyglądu zewnętrznego huskych. Wyodrębnił się podział na psy typowo wystawowe, o zwartej, mocnej budowie, oraz psy pracujące o smuklejszej budowie. Dzięki specyficznej, podwójnej szacie psy te są odporne na największe nawet mrozy i doskonale radzą sobie podczas długiego przebywania w zimnym, wilgotnym środowisku. Najbardziej charakterystyczną cechą huskych są oczy – psy te potrafią mieć każde z oczu w innym kolorze, niebieskie lub brązowe.

Husky syberyjskie to psy słynące ze swojej inteligencji. Ich największa zaleta jest to, że szybko się uczą. Psy te pozostają bezwzględnie posłuszne swojemu opiekunowi, jest tylko jeden warunek – opiekun musi pokazać, kto tak naprawdę rządzi w stadzie. Dlatego też zaleca się, aby husky ego pod opiekę brały osoby, które miały już do czynienia z psami oraz które potrafią być samcem alfa w stadzie. Dobrze traktowane stają się bezwarunkowo oddanymi przyjaciółmi, na których właściciel może liczyć w każdej, najtrudniejszej nawet sytuacji.

Wbrew pozorom husky nie są psami agresywnymi ani nieokrzesanymi. Są to psy bardzo przyjacielskie i łagodne. Budzą respekt bardziej swoim wyglądem niż zachowaniem. Husky są psami dość ufnymi i z łatwością akceptującymi obcych, przez co nigdy nie będą dobrymi psami stróżującymi :) Jednak decydując się na huskiego nie możemy zapominać, że są to psy od wieków przyzwyczajone do ogromnej ilości ruchu.

Husky na pewno nie jest psem – zabawką dobrze czującym się siedząc przez cały dzień na kanapie, jednak, jeżeli tylko możemy zapewnić mu wystarczającą ilość ruchu oraz jesteśmy w stanie przewodzić naszemu domowemu stadu – wówczas zyskamy wiernego towarzysza życia.