Święta Bożego Narodzenia z psem w domu

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, który spędzamy w gronie najbliższych, rodziny oraz naszych zwierząt. To czas długich przygotowań, specjalnych dekoracji domu czy mieszkania oraz bogatej oferty świątecznych dań na stole. W dzisiejszym artykule, przedstawimy na co warto zwrócić szczególną uwagę ubierając choinkę i przygotowując dom na nadejście świąt oraz, które wigilijne potrawy mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie naszego pupila.

Nikt nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez choinki, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że może ona być niebezpieczna dla naszego psa. Bożonarodzeniowe drzewko pojawia się w domu raz w roku, dlatego jest atrakcją dla psa, który chętnie ją obwąchuje, sprawdza każdą bombkę i łańcuch. Należy pamiętać, by ozdoby choinkowe wisiały na tyle wysoko by pies ich nie porwał. Igliwie z choinki powinno być regularnie sprzątane, bowiem ostre igły mogą uszkodzić gardło, przełyk i żołądek naszego pupila. Równie ważne jest odpowiednie schowanie kabla od lampek choinkowych, który mógłby zostać pogryziony i spowodować porażenie prądem zwierzaka.

W okresie Świąt Bożego Narodzenia popularną rośliną dekoracyjną staje się jemioła. Robi się z niej stroiki, wiesza pod sufitem lub nad progiem. Należy pamiętać, że jemioła jest dla zwierząt trująca, dlatego powinno się ją wieszać w miejscu niedostępnym dla psa, a spadające suche fragmenty koniecznie sprzątać. Toksyczną rośliną jest również gwiazda betlejemska. Wszystkie jej części są dla psa trujące, a, wydostający się po rozgryzieniu rośliny przez psa sok zadziała drażniąco na skórę i błony śluzowe. Objawy po zatruciu gwiazdą betlejemską to wymioty, łzawiące oczy, nadmierne ślinienie, biegunka.

Święta Bożego Narodzenia obfitują w same smakowitości, na które chęć będzie miał również nasz pies. Nie dajmy się jednak zwieść jego słodkim, błagalnym oczom obserwujący każdy nasz ruch. Składniki zawarte w świątecznych potrawach w dużej mierze są szkodliwe dla psa, choć zdarzają się wyjątki.

Co można, a czego nie należy podawać psu?

Wszystkie ciasta uznaje się za potencjalnie szkodliwe i wywołujące biegunkę. Najniebezpieczniejsze są jednak te zawierające w sobie czekoladę, kakao i kawę. Składniki te mogą wywołać u psa wymioty, biegunkę, ból brzucha, wzmożone wydalanie moczu, niepokój, nerwowość, drgawki i problemy z poruszaniem się. Makowiec z niezmielonym makiem może spowodować u psa biegunkę. Najbezpieczniejszym ciastem wydaje się być sernik, o ile nie jest to sernik z polewą czekoladową.

Pierogi i uszka mogą być dla psa trujące, jeśli farsz do nich zawiera dużo cebuli. Spożycie przez psa cebuli objawia się zaburzeniami wydalania i niedokrwistością, ponadto pies ma zabarwione na żółto śluzówki, z trudem oddycha, może być anemiczny, osłabiony.

Kapusta i groch, choć bogate w witaminy, minerały i białko, mogą wywoływać u psów wzdęcia. Nie są szkodliwe w dużej ilości, jednak w przypadku podawania kapusty należy uważać na sól, która jest dla psa bardzo szkodliwa.

Karp i śledzie to specjały kuchni polskiej, bogate w witaminy z grupy A i D. Można podać psu karpia w galarecie, jednak koniecznie należy oddzielić mięso od ości. Natomiast karp smażony nie jest wskazany. W przypadku śledzi najlepiej karmić psa surowym, opłukanym pod wodą z soli śledziem. Śledzie w śmietanie oraz w oleju, ze względu na dużą ilość przypraw, w tym także soli, nie powinny być podawane psu.

Sałatka jarzynowa ze względu na obecność majonezu, śmietany, musztardy oraz przypraw, nie powinna być podawana psu.