Świerzb u psa

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Gdy pies wciąż się drapie, a na jego skórze pojawia się rumień oraz wykwity skórne, właściciel powinien wybrać się do weterynarza, bowiem są to pierwsze symptomy poważnej choroby jaką jest świerzbowiec.

Świerzb u psów jest bardzo poważną przypadłością, która znacząco wpływa na obniżenie komfortu życia naszego czworonoga. Pasożytem, który wywołuje świerzb jest świerzbowiec drążący. Przedostaje się on do skóry i składa jaja, z których po trzech tygodniach wylęgają się larwy. Zmiany na skórze najczęściej obejmują głowę, brzuch, kończyny, klatkę piersiową, a często również plecy.

Jak dochodzi do zakażenia?

Pies może zarazić się świerzbowcem mając kontakt z innym zarażonym psem, kotem oraz dzikimi zwierzętami, takimi jak chociażby lis. Do zarażenia może dojść również w salonach dla zwierząt, hotelach dla psów oraz gabinetach weterynaryjnych,

Jakie są objawy?

Pierwszym objawem jest rumień, wykwity skórne oraz pojawiające się na skórze grudki, które powodują ból i pieczenie psa. W zaawansowanym stanie zauważyć można wypadanie włosa, przerzedzenie sierści i powstawanie dużych, czerwonych placków na skórze. Najczęściej miejscem w którym można zauważyć pierwsze objawy są słabo owłosione obszary ciała psa: brzuch, klatka piersiowa, pachy oraz pachwiny.

Leczenie

Jedna z metod terapeutycznych polega na wprowadzeniu lekarstwa do tkanki za pomocą specjalnej igły. Jednak możliwa jest również kuracja doustna – podanie tabletki bezpośrednio do pyska psa lub zmieszanie rozdrobnionego proszku z pokarmem. W kuracji leczniczej wykorzystuje się również spray, który stosuje się miejscowo na zmienionym chorobowo miejscu.

Leczenie jest długotrwałe – trwa od kilku do kilkunastu tygodni. W przypadku wtórnych zakażeń skóry, lekarz weterynarii zaleci antybiotykoterapię.