Strzyżemy psa

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Mieszkający z nami czworonożni przyjaciele nie są już dzikimi zwierzętami mieszkającymi na łonie natury i walczącymi o przetrwanie. Dlaczego więc nie miałyby mieć pięknej i zadbanej sierści?

Psy mieszkające z ludźmi niejednokrotnie nie potrzebują tyle sierści co ich dzicy kuzyni. Nasi ulubieńcy nie muszą stawiać czoła siłom natury, chronić się przed deszczem ani polować. Spędzają życie w komfortowych warunkach, w ogrzewanych, zadaszonych pomieszczeniach. Nadmiar sierści bardzo często jedynie powoduje problemy. Zbyt długa sierść lubi się kołtunić, podczas spacerów wplątywać w zarośla, a w sezonie letnim doskwiera ogrzewając ciało psa.

Strzyc czy nie strzyc?

Strzyżenie psa bywa często odbierane jako fanaberia zmanierowanych właścicielek. Wśród hodowców psów możemy znaleźć tyle samo zwolenników strzyżenia co ich przeciwników.

Tymczasem u niektórych ras strzyżenie jest koniecznością. Jak ze wszystkim, także i ze strzyżeniem psa należy zachować zdrowy rozsądek. Pamiętajmy ze ma to być przede wszystkim zabieg pielęgnacyjny dla pupila a nie zaspokojenie modowych ambicji właściciela.

Nie oznacza to że musimy całkowicie zapomnieć o kwestiach estetycznych strzyżenia. Jak we wszystkim – także i wśród psich fryzur – występuje moda. Ważne aby walory artystyczne zabiegów pielęgnacyjnych nie były ważniejsze niż zdrowie i dobre samopoczucie naszego przyjaciela.

Co to jest grooming?

Pojęciem grooming określa się wszelkie zagadnienia związane ze strzyżeniem psów oraz pielęgnacją psiej sierści. Salony groomerskie wyglądają niejednokrotnie jak wysokiej klasy salony kosmetyczne dla ludzi. Centralnym punktem takich lokali są zawsze stoły do strzyżenia, wyposażone w uprzęże utrzymujące strzyżone czworonoga w bezruchu, tak aby pielęgnacja przebiegła bezpiecznie i bezstresowo.

Strzyżenie a zdrowie

U wielu ras strzyżenie jest zabiegiem mającym istotny wpływ na zdrowie naszego czworonożnego przyjaciela. U psów z długa sierścią regularne strzyżenie zapobiega tworzeniu się kołtunów w których lubi zbierać się kurz oraz zagnieżdżają się pasożyty co często prowadzi do infekcji.

Nie zapominajmy o tak prozaicznej kwestii jak pory roku. Zadbana, przystrzyżoną sierść do której przyklej się mniej błota sprawia że podczas jesiennych spacerów znacznie łatwiej utrzymać psa w czystości. Podczas letnich upałów przycięcie sierści naszemu kudłaczowi z pewnością przyniesie mu ulgę i przyjemny chłód podczas słonecznych, letnich dni. Ostrzyżony pies, z zadbaną sierścią po prostu czuje się lepiej. Jedynie w zimie można zrezygnować ze strzyżenia, a jeżeli już decydujemy się na taki zabieg to pamiętajmy że sierść stanowi dla naszego pupila naturalne ocieplenie, którego nie wolno mu zabierać. Dlatego jeżeli już chcemy ostrzyc psa zimą, należy pamiętać aby nie pozbywać go zbyt dużej ilości sierści.