Socjalizujemy psa

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Zastanawiacie się czasem jak to się dzieje, ze niektóre psy przebywające w większej grupie potrafią się ze sobą grzecznie bawić, podczas gdy inne przejawiają agresywne zachowania wobec swoich czworonożnych kolegów? Pewnie niejeden właściciel psa zachodzi w głowę jak spowodować, aby psy przebywające w większej grupie nie popadały w konflikt.

Podobnie jak w przypadku ludzi, tak i u psów za sposób zachowania w społeczeństwie odpowiada prawidłowa socjalizacja lub jej brak. Pies, który nie został nauczony jak zachowywać się w grupie, przeważnie będzie przejawiał agresywne zachowania wobec innych przedstawicieli swojego gatunku. Wynika to chociażby ze strachu, a jak wiadomo naturalna reakcją w obliczu zagrożenia jest agresja. Dlatego tak ważne jest abyśmy już od szczenięcia uczyli naszego pupila współżycia z innymi czworonogami.

O ile znaczna większość właścicieli psów dba o wychowanie ich pupila w kwestii zachowania a domu, posłuszeństwa oraz kontaktów z ludźmi, o tyle kwestia socjalizacji z innymi czworonogami jest nader często zaniedbywana. Skutkuje to przeważnie zdziwieniem właściciela, w sytuacji gdy na co dzień spokojny i dobrze ułożony pies staje się agresywny podczas kontaktu z innym czworonogiem.

Psy przechodzą okres socjalizacji w wieku do szesnastu tygodni. Jeżeli w tym okresie nie nauczymy naszego psiaka zachowań społecznych, później może okazać się to niezwykle trudne. To właśnie w tym okresie nasz pies uczy się, ze wszystko co go otacza jest normą, a także uczy się zachowań społecznych i komunikacji z innymi psami. Jeżeli więc w tym okresie nie będzie miał kontaktu z innymi psami to w późniejszym okresie może mieć problemy z odnajdywaniem się wśród innych psów. Może to skutkować zachowaniami lękliwymi i wycofaniem lub wręcz odwrotnie – właśnie agresją. Wynikać to będzie chociażby ze wspomnianych wyżej problemów komunikacyjnych.

Jak zatem podejść do tematu socjalizacji naszego ulubieńca, tak abyśmy mogli pozwalać mu bawić się z innymi psami bez obaw o agresję. Ważne jest więc to, aby zapewnić naszemu podopiecznemu kontakty z innymi psami, nie jednym a przynajmniej kilkoma różniącymi się wyglądem, wielkością i charakterem. Pamiętajmy że agresja wynika najczęściej ze strachu przed nieznanym, więc nasz pupil musi poznać że mogą go spotkać różne psy oraz różne zachowania z ich strony.

Pamiętajmy aby nie wzmacniać strachu. Pocieszanie przestraszonego psa to najgorsze co możemy zrobić, pokazujemy bowiem że jego strach jest uzasadniony. Słowami nic nie zdziałamy. Psy nie rozumieją naszego języka, za to świetnie rozumieją mowę ciała. W sytuacji kryzysowej najlepiej zignorować bojącego się psa. Można podejść do psa, osoby lub przedmiotu który jest obiektem budzącym niepokój, pokazując w ten sposób że my się nie boimy. Jeśli nie mamy pewności jak socjalizować naszego pupila, lub widzimy ze nasze wysiłki nie przynoszą rezultatu, zawsze możemy zapisać się ze szczeniakiem do szkoły dla psów. A psiak poddany prawidłowej socjalizacji będzie bezpieczny i przyjazny dla otoczenia.