Smakołyki dla szczeniaka

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Sprawy związane z żywieniem szczeniąt można chyba bez zbędnej przesady porównać do żywienia niemowląt. Tak jak w przypadku małych dzieci, tak i w przypadku małych piesków ważne jest aby pamiętać że zarówno ich organizmy, jak i umiejętności spożywania pokarmu znacznie odbiegają od osobników dorosłych.

Żywienie psa prze cały okres szczenięcy ma istotny wpływ na jego z drowie w późniejszym okresie życia. Dlatego tak istotne jest aby podawane w tym okresie pokarmy jak najlepiej odpowiadały zapotrzebowaniom naszego małego pupila. W pierwszych tygodniach życia psa następuje jakże ważna zamiana pokarmu. Szczeniak zostaje wtedy odstawiony od mleka i zaczyna spożywać tradycyjne pokarmy. Tak znacząca zmiana w żywieniu nie pozostaje bez wpływu zarówno na układ pokarmowy jak i całą fizjologię małego czworonoga. Dlatego też dieta szczeniaka powinna być delikatna, pozbawiona trudno przyswajalnych i ciężkostrawnych składników, oraz uwzględniać zapotrzebowanie psa na składniki odżywcze na tym etapie życia.

Pamiętajmy o tym że matka wie najlepiej co jest dobre dla jej dzieci, tak więc w okresie pierwszych czterech tygodni życia, gdy pies jest karmiony mlekiem matki nie ma potrzeby podawać mu nic innego. Matczyne mleko w stu procentach odpowiada potrzebom żywieniowym szczeniaka. Zdarzają się jednak sytuacje kiedy konieczne jest zastąpienie naturalnego pokarmu zamienniki. Gdy matka jest chora lub gdy szczeniak pozbawiony jest matki, musimy zapewnić mu pokarm jak najbardziej odpowiadający składem pokarmowi matczynemu. W takiej sytuacji konieczne jest skonsultowanie się z weterynarzem, aby dobrał on najwłaściwszą dietę.

Mały pies zazwyczaj przestawia się na karmę dla szczeniąt około trzeciego lub czwartego tygodnia swojego życia. Zalecamy rozpoczęcie podawania karmy od małych porcji aby przyzwyczaić naszego małego pupila do zmiany pokarmu, następnie gdy oswoi się on z nową formą pożywienia zwiększamy wielkość porcji. Bardzo często gdy szczeniak po raz pierwszy dostaje nowy pokarm taktuje go jak zabawkę. Nie powinno nas to jednak niepokoić, pies sam szybko się nauczy do czego owy przedmiot służy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby karmić naszego szczeniaka surowym mięsem. Idealnie nadaje się ono dla psów w każdym wieku. Całkowite odstawienie mleka matki z jadłospisu następuje w siódmym-ósmym tygodniu życia.