Objawy skrętu żołądka u psa

09-04-2020 - Autor: As-Pol

Skręt żołądka to jedna z najniebezpieczniejszych dolegliwości jakie mogą spotkać psa. W przypadku skrętu żołądka, czas gra niebagatelną rolę – należy jak najszybciej rozpoznać objawy i udać się jak najszybciej do lekarza weterynarii, bowiem pies ma szansę na przeżycie jeśli dotrze do lekarza weterynarii nie później niż 4 godziny po wystąpieniu pierwszych objawów.

Jakie są objawy?

Pierwsze niepokojące objawy, które zauważy właściciel to nieregularny oddech, niepokój i nadmierne ślinienie. Pies będzie przerażony, sztywny i bardzo osłabiony. Ponadto będzie próbował zwymiotować, jednak bez skutku lub bardzo skąpo. Skręt żołądka objawia się również zmianą koloru błon śluzowych. Mogą być one blade, bordowe lub sine.

Przyczyny skrętu żołądka

Skręt żołądka dotyczy to dużych ras psów: dogów niemieckich, owczarków niemieckich, wyżłów weimarskich, bokserów, nowofundlandów, seterów irlandzkich, owczarków szkockich, rottweilerów, dobermanów oraz labradorów.
Nie jest znana jednoznaczna przyczyna tego schorzenia, jednak uznaje się iż wpływ na skręt żołądka ma wielkość ciała psa, spożywany pokarm, aktywność fizyczna, gromadzenie gazów w żołądku, stres.

Powszechną opinią jest, iż skręt żołądka powoduje zbyt szybko spożyty pokarm i nagła aktywność fizyczna. Dlatego tak ważne jest by pozwolić psu odpocząć po jedzeniu.

Co jeszcze można zrobić by zminimalizować ryzyko wystąpienia skrętu żołądka?

Przede wszystkim, co zostało już wspomniane, należy zapewnić psu spokój i odpoczynek podczas i po posiłku. Ważne jest by pies nie stresował się podczas do jedzenia, nie jadł szybko i łapczywie. Nie należy również forsować psa po posiłku, zmuszać go do zabaw i spaceru, ani do jakiegokolwiek wysiłku fizycznego.

Jeśli pojawiło się choćby najmniejsze podejrzenie, że u psa wystąpił skręt żołądka, należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Tylko weterynarz może uchronić naszego czworonoga przed potworną i bolesną śmiercią.