Shar pei

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Shar pei to jedna z tych ras, które nie sposób pomylić z żadną inną. Wyróżniają się przede wszystkim nadmiarowymi fałdami skóry. Drugą charakterystyczną cechą shar pei jest chrapanie, niewystępujące u innych psów.

Rasa ta wywodzi się z Chin, konkretniej z Kantonu. Powszechnie uważa się, że shar pei ma rodowód liczący sobie ponad dwa tysiące lat. Jako dowód podawane są dzieła sztuki starożytnej przedstawiające psy podobne wyglądem do dzisiejszych shar pei. Nie do końca wiadomo, w jaki sposób powstała ta rasa, jednak wśród jej przodków zazwyczaj wymienia się między innymi szpice i mastiffy.

Shar pei nie są psami długowiecznymi, ich długość życia wynosi przeciętnie 10 do 12 lat, zdarzają się jednak osobniki dożywające do piętnastu. Shar pei nie pachną, dzięki czemu nie wymagają częstej kąpieli. Oficjalnie uznawane są dwa rodzaje sierści – krótka i miękka, oraz bardzo krótka szorstka. Sporadycznie stepuje również sierść o długości kilku centymetrów jednak nie jest ona oficjalnie uznawana. Co ciekawe w wolnym tłumaczeniu shar pei oznacza papier ścierny, czyli psa o szorstkiej sierści. Wysokość w kłębie wynosi od 46 do 51 centymetrów, natomiast waga waha się w granicach 18-26 kg.

Wbrew słodkiemu wyglądowi maskotki shar pei to raczej psy dla doświadczonych hodowców ze względu na swój uparty charakter. Uwielbiają chodzić własnymi ścieżkami i narzucać wszystkim swoją wolę. Czasami zdarza im się być posłusznymi, ale tylko wtedy, kiedy same mają na to ochotę lub gdy wiedzą, że coś na tym zyskają. Shar pei jest typowym domatorem, to jedne z najbardziej wygodnych psów, jakie można spotkać. Nie cieszą go spacery, traktuje je jedynie, jako okazję do załatwienia potrzeb fizjologicznych.  Mało tego, że psy te najchętniej nie wychodziłyby z domu to w przeciwieństwie do większości innych ras – są strasznymi czyściochami. Do tego stopnia, że podczas deszczu i chlapy są w stanie bronić się przed spacerem.

Shar pei potrafi być wspaniałym przyjacielem, jednak warto, aby trafił w ręce osób wiedzących o jego upodobaniu do domatorstwa i usposobieniu. Zdecydowanie nie jest to pies dla osób szukających kompana do długich spacerów czy tez aktywnego wypoczynku.