Psia cukiernia

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Większość z nas uwielbia zajadać się słodyczami. Niektórzy częściej i w większych ilościach, inni trochę rzadziej. Nie inaczej jest z naszymi pupilami. W końcu kto z nas lubi odmawiać sobie przyjemności? Jednak mitów na temat słodyczy i ich wpływu na zdrowie psa jest niemal tak dużo jak właścicieli psów. Postanowiliśmy rozwiać trochę wątpliwości i wyjaśnić kilka kwestii nurtujących właścicieli czworonogów.

Co do zasady psom nie wolno jeść słodyczy przeznaczonych dla ludzi. A to dlatego że znaczna większość tych wyrobów zawiera składniki szkodliwe lub wręcz zabójcze dla psiego organizmu. Najlepszym przykładem niech będzie czekolada. Na szczęście wiedza ze pies nie może jest czekolady jest u właścicieli czworonogów powszechna. Czekolada zawiera bowiem teobrominę – związek podobny w działaniu do kofeiny – który zjedzony przez psa już we względnie niewielkich ilościach (dwie tabliczki gorzkiej czekolady dla średniej wielkości psa) prowadzi do śmierci psa. Objawy zatrucia są podobne do zatrucia kofeiną u ludzi. Występuje przyspieszenie pracy serca, powiększone źrenice, nadpobudliwość, a w ostatnim stadium śpiączka. Pewnie zastanawiacie się skąd takie straszne efekty spożywania związków kofeinowych u psów, skoro sporo ludzi pochłania codziennie olbrzymie ilości kawy i nie ma z tego powodu nagłych problemów ze zdrowiem? Otóż efekt toksyczny wynika z długiego rozkładu związków kofeino podobnych w organizmie psa. Podczas gdy u ludzi wynosi on 2-3 godziny, to u psa trwa to już nawet i osiemnaście godzin.

Innymi niekorzystnie wpływającymi na zdrowie psa słodkościami są orzechy. Ich spożycie nie ma aż tak drastycznych konsekwencji jak zjedzenie czekolady, niemniej też nie należą one do przyjemnych ani bezpiecznych. Orzechy w znacznej ilości psów skutkują biegunka oraz wymiotami. Podobnie ma się rzecz z wszelkiego rodzaju ciastami i ciasteczkami, a to przez zawarty w nich proszek do pieczenia powodujący ubytki elektrolitów i skurcze mięśni, a skrajnych przypadkach nawet prowadzący do zatrzymania akcji serca.

Czy to oznacza że musimy odmówić naszym pupilom uwielbianych przez nich słodyczy? W żadnym wypadku! W ofercie sklepów zoologicznych znajduje się mnóstwo słodyczy dla psiaków. Znajdziemy tam między innymi psie ciasteczka, herbatniki, a nawet czekolady przygotowane specjalnie tak aby były bezpieczne dla zdrowia naszych czworonożnych przyjaciół a jednocześnie dawały im równie dużo przyjemności co „prawdziwe” słodycze.