Przyjemne z pożytecznym, czyli smakołyki do czyszczenia psich zębów

09-04-2020 - Autor: As-Pol

Od kiedy zmienił się sposób żywienia naszych czworonogów pojawił się kolejny problem spędzający sen z powiek zarówno psom jak i ich właścicielom. Zwierzaki coraz częściej cierpią z powodu zbierającego się kamienia nazębnego, który z czasem może powodować bolesność i krwawienia z dziąseł. Jak w przyjemny sposób “umyć zęby” pupilowi bez konieczności przepychanek i ucieczek ze zwierzakiem? Na ratunek przychodzą psie smakołyki.

Rodzaje przekąsek – co wybrać?

Czy smakołyki są potrzebne? Teoretycznie nie, jeżeli pies ma odpowiednio zbilansowaną dietę. Jednak stanowią one ważną część socjalizacji przyjaciela z domownikami (w końcu między innymi za ich pomocą uczymy psa różnorodnych komend), dlatego warto wprowadzić je w drobnych ilościach do codziennej diety psa. Poza tym mogą być ciekawym zajęciem dla psa na jakiś czas, jeśli w danym momencie nie możemy poświęcić mu czasu. Jeżeli dodatkowo przysmaki mają pomóc nam w zwalczaniu nieprzyjemnych dolegliwości związanych z jamą ustną – tym bardziej.

Każdy pies ma swoje preferencje jeśli chodzi o wybór ulubionej przekąski. Wśród nich znaleźć możemy:

  • świeże podroby i kości wołowe lub indycze – po odpowiednim przygotowaniu stanowią pyszną przekąskę, że aż ślinka cieknie. Dostępne w naszym asortymencie.
  • suszone podroby wieprzowe – nie wymagają wcześniejszego przygotowania, dlatego można je podawać od razu po zakupie. Taka przekąska na pewno zajmie czas naszemu pupilowi, gdyż są one suche i dość twarde, a dodatkowo usprawni perystaltykę jelit. Dostępne w naszym asortymencie.
  • prasowane kości – na rynku można dostać w różnych rozmiarach, zarówno w wersji wędzonej jak i nie.
  • twarde ciastka – dzięki nim psy naturalnie ścierają nagromadzoną płytkę nazębną i są świetnym “argumentem” podczas nauki nowych komend.
  • kostki “dental” – specjalne kostki zawierające w swoim składzie cynk, polifosforany i polifenole, które pełnią kluczową rolę przy pielęgnacji jamy ustnej psiaka.
  • kabanosy – sucha mięsna przekąska powinna przypaść do gustu szczególnie małym pyszczkom.
  • twarde warzywa – jeśli jesteś zwolennikiem diety BARF, albo Twój zwierzak po prostu uwielbia surową marchewkę, możesz od czasu do czasu uraczyć go twardym warzywem.
  • paski do żucia – wspierają właściwości antybakteryjne śliny i zmusza psa do mechanicznego usuwania płytki.

Wybór jest ważny

Poprzez gryzienie i żucie psiaki pozbywają się płytki nazębnej w sposób mechaniczny. Podawanie przysmaków, poza walorami smakowymi dla naszego psa mogą zawierać składniki, które wspierają działanie antybakteryjne, bardzo często łagodzą dolegliwości i podrażnienia pyska, a także oczyszczają zęby i niwelują przykre zapachy.

Trzeba uważać przy doborze smakołyków dla naszego pupila. Niektóre z wyżej wymienionych mogą powodować alergię i nieprzyjemne z tym dolegliwości (duszności, opuchliznę, wymioty i inne). Jeżeli zauważycie podobne objawy należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii. Również psy, które mają problemy z utrzymaniem wagi (lub są otyłe) nie powinny otrzymywać zbyt dużo smakołyków, gdyż zawierają w sobie sporą dawkę węglowodanów.

Którą przekąskę wybierzesz dla swojego pupila?