Przyczyny braku apetytu u szczeniąt

09-04-2020 - Autor: As-Pol

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że odpowiednio zbilansowana dieta, zawierająca wszystkie niezbędne składniki odżywcze i składająca się z właściwej ilości posiłków jest kluczowa dla zdrowia i dobrego samopoczucia czworonoga. Chyba każdy właściciel psa wie o tym, że to, jakie jedzenie i w jakich ilościach podaje swojemu pupilowi ma bezpośredni związek z jego stanem zdrowia. Co w sytuacji, kiedy szczenię nie chce jeść? Opowiemy o tym poniżej.

Jeśli szczenię trafiło do Ciebie prosto z hodowli, nic dziwnego, że nie jest zainteresowany jedzeniem, nawet gdy jego nowa miska jest wypełniona aromatycznymi smakołykami. Efekt niejadka pojawia się najczęściej właśnie wtedy, gdy mały piesek zostanie odsunięty od matki i rodzeństwa, trafia do nieznanych mu ludzi. To dla niego niezwykle stresująca sytuacja, której efektem jest właśnie odmawianie jedzenia.

Przyzwyczajenia żywieniowe szczeniaka

W tym kontekście bardzo ważne są również dotychczasowe przyzwyczajenia żywieniowe szczeniaka. Prawdopodobnie każdego dnia w jego dotychczasowym, krótkim życiu, podawano mu posiłek o ustalonej godzinie. Byłoby bardzo dobrze, gdybyś porozmawiał z osobą, która zajmowała się nim wcześniej i dowiedział się jak często i w jakich godzinach podawano pieskowi posiłki. Dostosuj się do dotychczasowych zwyczajów – szczeniak poczuje się znacznie pewniej i prawdopodobnie wpłynie to na jego szybszą klimatyzację w nowym miejscu.

Negatywny wpływ na apetyt szczeniaka mogą mieć również różnego rodzaju infekcje. Szczenięta są na nie bardzo podatne, tak samo jak na pasożyty. Dlatego po pierwsze: stale monitoruj swojego zwierzaka, a po drugie bezwzględnie pamiętaj o wszystkich szczepieniach!

Ciepłe jedzenie

Istnieją jednak sprytne sposoby na to, aby zachęcić szczeniaka do zajrzenia do miski. Jednym z nich jest między innymi podgrzewanie posiłków. Ciepłe jedzenie ma intensywniejszy smak i zapach, a jak dobrze wiecie, dominującym u psów zmysłem jest właśnie węch. Za pomocą nosa są w stanie zadecydować, czy mają ochotę coś zjeść czy nie.

Takich sztuczek jest więcej, w zależności od tego, jakim pokarmem żywisz swojego psa. Jeśli jednak ta sytuacja trwa niepokojąco długo i mimo przystosowania się do nowego otoczenia pies nadal je znikome ilości, konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii. W skrajnych sytuacjach konieczne jest karmienie dożylne. Pamiętaj, utrata apetytu związana z nowym miejscem zamieszkania może trwać maksymalnie kilkanaście dni.