Pies w basenie

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Nie tylko ludzie lubią spędzać wolny czas w wodzie. Psy również doskonale się w niej czują. Co więcej, one także mogą chodzić na basen. Przywilej ten dotyczy wszystkich, nie tylko tych, które mają problemy ze zdrowiem.

Zajęcia w wodzie są dedykowane dla psów, które przebyły jakąś chorobę. To forma rehabilitacji rekomendowana przez lekarzy weterynarii. Najbardziej efektywne jest swobodne pływanie na specjalnie przystosowanym basenie. Taka aktywność znacząco wpływa na poprawę stanu zdrowia czworonogów.

Mianem hydroterapii nazywa się wszystkie metody leczenia za pomocą wody. Jest to metoda odpowiednia dla niemal wszystkich psów, które mają za sobą uraz. Oczywiście te, które mają otwarte rany, są pozbawione możliwości korzystania z basenu. Ponownie jest w przypadku zwierząt, które chorują na epilepsję - istnieje bowiem ryzyko wystąpienia ataku podczas pobytu w wodzie.

Nie wszystkie czworonogi są miłośnikami wody. Dlatego te, które wody się boją lub jej po prostu nie lubią, na zajęciach wstępnych są z nią oswajane. Należy przekonać psa, że będąc w wodzie, nic mu się nie stanie, jest pod dobrą i czujną opieką i nie musi martwić się, że czyha na niego jakieś niebezpieczeństwo. Na początku zapoznaje się go z tym jak wygląda basen i kamizelka ratunkowa.

Czas trwania zajęć jest kwestią indywidualną i dopasowywaną do każdego psiaka. Zależy on bowiem od stanu zdrowia psa i jego aktywności fizycznej. Pierwsze efekty widać już po drugich zajęciach, które z reguły trwają kilkanaście minut. Hydroterapia poprawia funkcjonowanie układu naczyniowego i motorycznego, odbudowuje się muskulatura i poprawia kondycja zwierzęcia. Jest uważana za jedną z najszybszych metod przywracających psa do sprawności sprzed urazu.

Hydroterapia nie tylko leczy, ale również zapobiega schorzeniom, które mogą nastąpić w przyszłości. Dlatego jest polecana również psom zdrowym dla utrzymania odpowiedniej kondycji i walki z otyłością.