Pielęgnacja psich zębów

09-04-2020 - Autor: As-Pol

Badania wskazują, iż najczęściej wymienianym przez lekarzy weterynarii problemem z jakim borykają się ich psi pacjenci jest kamień nazębny, który często przeradza się w chorobę przyzębia. Jak pielęgnować psie zęby by były zdrowe i czyste? Jak zapobiegać kamieniowi nazębnemu i co zrobić, gdy już powstanie? Wyjaśnimy w dzisiejszym artykule.

Skąd się bierze kamień nazębny?

Najczęstszą przyczyną odkładającego się kamienia nazębnego jest nadmierne spożycie węglowodanów, które w dużej ilości znaleźć można w suchych karmach, a których resztki odkładają się na psich zębach. Psy, podobnie jak wszyscy mięsożercy, nie posiadają w ślinie enzymu amylazy, a to właśnie ten enzym wspomaga proces rozkładu węglowodanów. W wyniku odkładania się resztek pokarmu na zębach, tworzy się miękki osad nazębny, który z czasem tworzy coraz twardszą strukturę. Konsekwencją nieczyszczonych zębów, pokrytych kamieniem jest nieświeży oddech, choroby zębów i dziąseł, w tym między innymi: zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, krwawienie z jamy ustnej, a także niechęć do jedzenia spowodowana bólem pyska i zębów, wyższa temperatura ciała i wypływy ropy z pyska.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Odpowiednia dieta – uboga w węglowodany – skrobie, zboża i cukry (które występują w suchych karmach), bogata w surowiznę – to podstawa. Psom karmionym surowizną – surowym mięsem i kośćmi nie doskwiera problem kamienia nazębnego. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na składniki diety – węglowodany nie odkładają się na psich zębach, ale również dzięki kościom, czyli naturalnej szczoteczce do zębów. Najlepszym rozwiązaniem są surowe kości cielęce, które nie dość że pomagają oczyścić zęby to również stymulują prace mózgu naszego psa.

W przypadku, gdy kamień na zębach już się pojawił należy go usunąć. W tym celu właściciel powinien wybrać się z psem do lekarza weterynarii, który w sposób mechaniczny usunie pod znieczuleniem kamień z psich zębów.

Należy jednak pamiętać, że łatwiej zapobiegać niż leczyć. I choć zabieg usunięcia kamienia nazębnego nie należy do najtrudniejszych, to jednak może spowodować niepotrzebny stres u psa, którego można uniknąć stosując się do kilku prostych zasad prawidłowego żywienia.