Pielęgnacja psich pazurów

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Psy w przeciwieństwie do kotów to zwierzęta palcochodne, o stałych, nie wysuwanych pazurach. Pielęgnacja pazurów, podobnie zresztą jak i u ludzi, ogranicza się przede wszystkim do regularnego skracania płytki rogowej. Kiedy należy obcinać psu pazury i jak to zrobić, by nie spowodować krzywdy psu? O tym w dzisiejszym artykule.

Kiedy należy skracać psie pazury?

Więkoszość psów naturalnie ściera płytkę rogową, dzięki regularnym spacerom po różnych powierzchniach. Jednak psy, które większość czasu spędzają w domu czy w ogrodzie z miękkim podłożem, narażone są na przerastanie pazurów. Schorzenie to jest łatwe do zaobserowania, bowiem zbyt długie pazury powodują u psa dyskomfort, który objawia się specyficznym chodem. W skrajnych przypadkach również objawiać się to może utykaniem spowodowanym wrastaniem się płytki pazura w poduszkę łapy.

W przypadku przerośniętych pazurów najprostszym środkiem zaradczym jest ich przycięcie. Wykorzystuje się do tego specjalne obcinaczki oraz gilotynki stworzone z myślą o zaokrąglonych psich pazurach. Skracanie psich pazurów jest jednak zadniem niełatwym, bowiem ich budowa różni się znacząco od paznokci ludzkich. Psi pazur posiada w środku czuły i mocno ukrwiony rdzeń, którego nacięcie może uniemożliwić chodzenie. Ale przede wszystkim będzie to bolesne i stresujące przeżycie.

Jak obcinać by nie zrobić krzywdy?

U psów które mają jasne pazury, proces obcinania jest łatwiejszy ponieważ umiejscowiony w środku rdzeń jest widoczny. Natomiast w przypadku psów, których pazury są ciemne i wewnętrzny rdzeń jest niewidoczny odpowiednie przycięcie jest trudne, a w niektórych przypadkach konieczna jest wizyta u weterynarza.

Najlepszym sposobem obcinania psich pazurów w domu jest ułożenie psa w pozycji leżącej, na boku. Pozwala to obejrzeć spód pazura i dojrzeć rdzeń. Następnym etapem jest już przycięcie pazura. Należy uważać na kąt przycięcia pazura, bowiem najmniejsze odchylenie spowoduje, iż będzie się on rozdwajać i łamać.

Co zrobić, gdy uszkodzimy rdzeń pazura?

Są dwie możliwości. W przypadku niewielkiego krwawienia, gdy pies normalnie chodzi, nie należy nic robić i zostawić psa w spokoju. Pies wyliże sobie łapę i rdzeń się zagoi. Jednak w przypadku większego krwawienia, na ranę należy założyć opatrunek i udać się do najbliższego lekarza weterynarii.