Pielęgnacja łap

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Opisywaliśmy już pielęgnację psich oczu, zębów a nawet grooming czyli przygody z sierścią. Teraz czas na kolejny nieodzowny element dbania o wygląd i zdrowie naszego pupila, czyli pielęgnacje łap i paznokci.

Pielęgnacja psich paznokci co do zasady nie nastręcza większych problemów. Psy są zwierzętami o stałych, niewysuwanych pazurach, czyli można rzec że „mechanizm” działania ich paznokci jest zbliżony do ludzkiego. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest obcinanie pazurów. U dzikich kuzynów naszych pupili nie było to konieczne ponieważ pazury zdzierały się same wskutek polowań czy poruszania się po szorstkich skałach. Dzisiejsze udomowione psy jedynie sporadycznie poruszają się po chodniku czy asfalcie, czyli podłożu ściernym zbliżonym do skalnego. Zdecydowaną większość dnia spędzają natomiast w naszych domach i mieszkaniach gdzie dominującym podłożem są drewno, paneli czy miękkie dywany, przez co obcinanie pazurów staje się koniecznością. Innym faktem przemawiającym za obcinaniem pazurów u naszego czworonoga jest chęć bezpiecznie zabawy z nim. Pies bawiąc się z nami, czy nawet przytulając do nas niejednokrotnie może zadrapać nas swoją łapą. Po takiej zabawie z psem u którego nie zadbano o przycięte pazury możemy wyglądać jak po stoczonej walce, a nie po zabawie z naszym pupilem J.

Przystępując do obcinania pazurów musimy pamiętać że mają one jednak rożna budowę od naszych paznokci przez co ludzkie nożyczki czy obcinacze zdecydowanie się do tego celu nie będą nadawały. Powinniśmy skorzystać ze specjalnych cążek dla psich pazurów dostępnych bez problemu w każdym sklepie zoologicznym. Przy pierwszej próbie obcięcia pazurów nasz pupil może próbować uniknąć tego zabiegu lub wręcz się wyrywać. Nie należy próbować wykonywać niczego na siłę, raczej poczekać na odpowiedni moment lub łagodnie zachęcić do tego aby sam dał łapę. Nie ma jakiegoś szczególnego okresu co jaki czas powinno się obcinać u psa pazury. W znacznej mierze zależy to od tego jak często i na jak długie spacery wychodzimy. Im częściej nasz psiak ma okazję do naturalnego starcia swoich pazurów tym rzadziej musimy je obcinać.

Poza dbaniem o przycięcie pazurów, przy pielęgnacji psich łap musimy pamiętać o poduszkach łap. Jest to jedno z najbardziej delikatnych miejsc na ciele psa, a przez to najbardziej narażone na obtarcia, rozcięcia czy zwyczajne pękanie naskórka. Każdorazowo po spacerze w lesie lub innym miejscu gdzie mogło dojść do uszkodzenia poduszki, powinniśmy obejrzeć łapy naszego czworonogi i zaradzić ewentualnym uszkodzeniom.