Oleje roślinne w żywieniu psów

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Zastanawiając się nad składnikami diety naszego psa rozpatrujemy jej składniki, zawartość białka, włókna, tłuszczy, witamin itd.. Często wprowadzając żywienie naturalne u swoich pacjentów pytany jestem o nienasycone kwasy tłuszczowe – skąd je brać, czy je suplementować?

Zanim opiszę działanie wybranych olejów muszę wspomnieć o bardzo ważnej kwestii. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe to związki bardzo nietrwałe. Wrażliwe są one na dwa procesy: utlenianie(przyłączenie tlenu do wiązania podwójnego) lub wysycenie (pękniecie nietrwałego wiązania podwójnego i przyłączenie dwóch atomów wodoru). Zarówno wysycony jak i utleniony kwas tłuszczowy traci swoje właściwości. Co robić by ograniczyć te procesy? Preparaty z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi przechowujemy w chłodnym miejscu, bez dostępu powietrza, zawsze w nieprzeźroczystych butelkach.

Otóż nienasycone kwasy tłuszczowe występują w tłuszczach roślinnych, rybach, tranie i mięsie zwierząt żywionych pokarmami bogatymi w te związki. Najbardziej naturalnym źródłem wydaje się być mięso ryb lub tłoczony z nich olej lub tran (właściwie tran to olej z wątroby dorsza). Niestety niektórzy z naszych pupili nie tolerują zapachu ryby i nie chcą jeść posiłków z dodatkiem oleju rybiego czy tranu. Wtedy posiłkować się także możemy olejami roślinnymi. Oleje roślinne mają też wskazania jako suplementy lecznicze, którymi możemy wspomagać leczenie rożnych chorób- i o tych olejach chciałbym dziś opowiedzieć.

Olej lniany to najbogatsze źródło kwasów omega-3 w tym kwasu linolenowego (do 50%), szczególnie cenne odmiany tego oleju to olej budwigowy uzyskiwany z odmian wysokolinolenowych. Ma działanie przeciwzapalne- zmniejszają stany zapalne w organizmie- i tu ważne wszystkie stany zapalne niezależnie czy zapaleniem objęta jest skóra (alergie, atopie) czy stawy choroba zwyrodnieniowa. Kwasy omega-3 wypierają prozapalne kwasy omega-6 przeciwnowotworowe- wykazane przez konkurencje z kwasami omega-6. Hamuje rozrosty nowotworowe prostaty, guzów gruczołu mlekowego, opóźniające procesy starcze w mózgu, wspierające uczenie się, przeciwdepresyjne- związane z poprawa krążenia w mózgu i wpływem na tkankę glejową. Wpływ na układ krążenia przez obniżenie stężenia trójglicerydów i działanie antyarytmiczne.

Olej z ostropestu, czyli ostropest plamisty jest znana na całym świecie rośliną leczniczą na jego bazie wyprodukowano szereg suplementów diety wspomagających funkcjonowanie wątroby. Olej pozyskiwany z ostropestu ma więc właściwości przeciwzapalne, stabilizujące, stymulujące rozwój i regenerację komórek wątrobowych. Jest też silnym przeciwutleniaczem, przeciwdziała uszkadzaniu komórek przez wolne rodniki. Wykorzystuje się z ostropestu przede wszystkim właściwości odtruwające i ochronne miąższ wątroby ale tez i nerek , przed niszczącym działaniem trucizn.

Do działań ostropestu plamistego zaliczamy m.in. działania lecznicze w przypadku zaburzeń funkcji wątroby, marskości wątroby, zapalenia wątroby, zaburzeń dróg żółciowych, zapalenia jamy ustnej i dziąseł, wydalanie substancji toksycznych z organizmu, obniża poziom cholesterolu, normalizuje procesy trawienia, wzmacnia i uelastycznia naczynia włosowate, polepsza wzrok, obniża ryzyko chorób serca i naczyń, oraz wzmacnia system odpornościowy.

lek. wet. Wojciech Adamski