Nosówka

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Nosówka to najbardziej podła i niebezpieczna choroba zakaźna występująca u psów, dlatego tak ważne jest aby każdy opiekun czworonoga umiał prawidłowo rozpoznać tą chorobę i odpowiednio zareagować. Szybkie postawienie prawidłowej diagnozy oraz wdrożenie leczenia jest niezwykle ważne ponieważ zwiększa szansę na wyleczenie oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych powikłań.

Nosówka jest schorzeniem występującym u psów na całym świecie. Infekcja ta odznacza sie niestety ciężkim przebiegiem, wysoką śmiertelnością oraz dużym prawdopodobieństwem wystąpienia poważnych powikłań bakteryjnych. Na zakażenie nosówką narażone są psy w każdym wieku. Najbardziej zagrożone są jednak szczenięta, w wieku 2-5 miesięcy.

Zachorowania powoduje wirus nosówki psów - canine distemper virus. Jest on bardzo odporny na czynniki środowiskowe, dla przykładu  wystawiony na działanie promieni słonecznych jest w stanie wytrzymać 2-3 dni a w niskich temperaturach jest w stanie wytrzymać nawet dwa tygodnie. Wirus jest mniej odporny na wysokie temperatury, w 37 stopniach wytrzymuje do godziny czasu. Wirus nosówki za to bardzo dobrze poddaje się traktowaniu rozpuszczalnikami organicznymi takimi jak chloroform i eter.

Zakażenie nosówką następuje poprzez kontakt bezpośredni - drogą kropelkowa lub pokarmową. Do zakażenia nosówką u psa może dojść nawet podczas codziennego spaceru po lesie ponieważ nosicielami wirusa są m.in. fretki i knury. Do zakażenia może też oczywiście dość poprzez kontakt z innym zarażonym psem czy nawet przebywanie zwierzęcia w posłaniu lub transporterze w którym znajdują się aktywne zarazki, lub tez poprzez kontakt z zabawkami zarażonego zwierzęcia.

Okres inkubacji wirusa wynosi od 3 do 7 dni. Podczas trwającej wówczas wiremii wirus atakuje wszystkie narządy limfatyczne powodując ich uszkodzenie. Zakażenie objawia się to wzrostem temperatury ciała psa do poziomu 40-41 stopni. Podczas rozwoju zakażenia atakowane są komórki układu oddechowego, pokarmowego, moczowego, skóry oraz układu nerwowego. Występuje wiele odmian nosówki, w zależności od tego które z zaatakowanych narządów dają najsilniejsze objawy. Przebieg zakażenia może być niekiedy bezobjawowy jednak w znacznej części przypadków kończy się ono niestety śmiercią pupila. Dlatego też choroby tej nie wolno lekceważyć ponieważ zawsze należy zakładać najgorszy przebieg zakażenia.

Widocznymi oznakami zakażenia są również wymioty, biegunka i wychudzenie psa spowodowana utrata apetytu. W zależności od tego które narządy zostały zaatakowane możliwymi objawami są również utrata równowagi, utrudnione poruszanie się, wypadająca sieć lub kleista wydzielina wydobywająca się z oczu i uszu.

Prawidłową i szybką diagnozę utrudnia fakt iż wszystkie widoczne objawy nosówki są objawami nieswoistymi, tzn. mogącymi oznaczać wiele różnych chorób. Z tego powodu objawy są niejednokrotnie bagatelizowane i przypisywane do typowej niegroźnej infekcji lub przeziębienia. Kluczowym elementem przeciwdziałania nosówce są jednak szczepienia. Szczepi się zdrowe i niezarobaczone psy w pomiędzy 6 a 8 tygodniem życia. Zachęcamy do szczepień naszych ukochanych psiaków, ponieważ jedna wizyta u weterynarza może uratować im życie oraz przede wszystkim życzymy dużo zdrowia :)