Mowa ciała w kontakcie z psem

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Mowa ciała to podstawowy sposób, w jaki komunikuje się z nami nasz pupil. Warto zainteresować się tym co i w jaki sposób przekazuje nam nasze zwierzę. W dzisiejszym artykule omówimy pierwszą część sposobów psiej komunikacji.

Psy choć rozumieją tylko niektóre słowa, których wcześniej ich nauczyliśmy, to doskonale radzą sobie z odczytywaniem naszego tonu głosu, postawy, a przede wszystkim perfekcyjne odczytują nasz nastrój. Wiele właścicieli psów opowiada historie, kiedy mieli zły dzień, a ich pies doskonale to wyczuł i starał się pocieszyć swojego pana. Psy mają wiele empatii dla osób, do których się przywiązują, dlatego same czują się źle, gdy ich właściciel jest w gorszym nastroju.

Pies komunikuje się z nami przede wszystkim mową ciała. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak odpowiednio je odczytać.

Jeśli pies jest chętny do zabawy podszczekuje do swoje właściciela, otwiera pysk i zgina przednie łapy. Jest to sygnał, który bardzo często obserwujemy również w kontakcie naszego psa z innymi zwierzętami.

Jeśli pies będzie chciał nam się podporządkować, np. po sytuacji, w której zrobił coś złego, powinien kulić uszy, opuszczać tułów, lekko pomerdywać ogonem oraz lizać swojego pana.

Nastrój naszego psa możemy często odczytać już po samym ogonie. Pies kiedy jest jest szczęśliwy luźno macha ogonem. Jeśli ogon macha bardzo intensywnie może to oznaczać uległość. Jeśli zaś pies ma mocno usztywniony ogon w trakcie machania, oznacza to jego złość. Pies, który jest wystraszony podwija ogon między tylne nogi.

Wiele o nastroju naszego psa mogą nam powiedzieć również jego oczu. Jeśli pupil spuszcza swój wzrok lub go odwraca może to oznaczać, że próbuje nam coś wskazać. Jeśli pies odwraca wzrok tak, że widać mu białka, oznacza to jego strach, pies jest wystraszony i próbuje spojrzeć na coś, jednocześnie nie poruszając głową. Kiedy nasz pies mruży oczy, również okazuje swój strach lub niepewność, z kolei powieki bardzo rozszerzone to okaz paniki.

Ponieważ sposobów psiej komunikacji jest bardzo dużo, nie sposób opisać ich wszystkich w jednym artykule. W naszym kolejny wpisie opiszemy wam inne zachowania psów, które są elementami ich mowy ciała.