Mondioring

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Na naszym blogu możecie znaleźć informacje na temat różnych sportów, które uprawia się z udziałem psa. Pisaliśmy juz m. in. o flyballu, bikejoringu, dogtrekkingu… Dzisiaj uwagę skupimy na kolejnej dyscyplinie kynologicznej - mondioringu.

Mondioring jest bardzo popularny na świecie, jednak największym zainteresowaniem cieszy się w Europie. to dyscyplina, która polega na sprawdzeniu stopnia i jakości wyszkolenia czworonoga, ukazaniu wrodzonych instynktów i zachowania psa oraz przetestowaniu umiejętności przewodnika.

Mondioring składa się z 3 części, które za każdym razem są wykonywane w dokładnie tej samej kolejności. Są to:

  • posłuszeństwo
  • skoki
  • ochrona

Wykonanie ich w sposób owocny i przy tym szybki wymaga długiego i intensywnego treningu. W mondioringu liczy się nie tylko siła, zwinność i odwaga, ale przede wszystkim dyscyplina psa. To dyscyplina, która polega na nienagannym zgraniu zespołu pies-przewodnik. pies musi być bezwzględnie oddany i posłuszny, w przeciwnym razie nawet solidny trening nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Mondioring to przede wszystkim dyscyplina skierowana do psów obronnych. Istnieje stały porządek ćwiczeń, które muszą zostać wykonane w sposób płynny i bezbłędny w wyznaczonym czasie.

Mimo panującego wokół gwaru i rozproszenia, pies musi być cały czas skupiony na zadaniu i podlegać kontroli swojego przewodnika. We wszystkich konkurencjach pies startuje bez smyczy i bez obroży, co od razu zdecydowanie podnosi poziom trudności. Aby wszystkie działania psa i przewodnika się powiodły, zwierzę musi być doskonale wyszkolone.

W każdej konkurencji ogólnej na każdego psa i jego przewodnika czekają konkretne zadania do wykonania. Do wspomnianych zadań należy: chodzenie psa przy nodze, nieprzyjmowanie posiłku, skoki przez przeszkody, pilnowanie przedmiotu.

Mondioring nie jest jedynie sportem opartym na rywalizacji. To także znakomite widowisko. Oprócz psa i jego przewodnika, na ringu obecny jest także tzw. pozorant czyli asystent sędziego, który ma za zadanie przetestować odwagę psów. Pozorant nie może zrobić psu krzywdy, musi być fair w stosunku do zawodników oraz zachowywać się naturalnie.

Osoby zajmujące się mondioringiem profesjonalnie, podkreślają, że trzeba poświęcić na to naprawdę mnóstwo czasu. Wyszkolenie psa jest bardzo pracochłonne, a osiągnięcie zamierzanego poziomu wymaga codziennych, kilkugodzinnych treningów.