Jak zabezpieczyć psa przed zimą

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Zima to ciężki okres zarówno dla nas jak i dla zwierząt, pomóżmy naszemu psu przejść przez nią w zdrowiu i zadowoleniu.

W zimie łapy psa mogą być narażone na wiele nieprzyjemności. Sól i inne rodzaje chemii chroniące chodniki, szkodzą łapom psa. Dodatkowo stan łap w zetknięciu z mroźnym podłożem może ulec dużemu pogorszeniu. Aby uniknąć tego rodzaju problemów dobrze jest zaopatrzyć się w specjalistyczne maści, które powinniśmy dostać w każdym sklepie zoologicznym. Jeśli weterynarz stwierdził, że nasz pies ma problem z łapami, możemy wyposażyć się w specjalnie przystosowane buty dla psa. Idealnie sprawdzą się też tutaj materiały do ochrony psich opatrunków. Będą one tańsze od specjalnych psich butów, a zabezpieczą psie łapy przed kontaktem z chemią. Sól drogowa może poważne uszkodzić łapy psa, które cały czas drażnione boleśnie solą będą bardzo ciężko się goiły. Dodatkowym ważnym elementem psiej garderoby będzie w tym czasie odpowiednio przystosowane ubranie. Kiedyś zakupy tego typu były uważane za fanaberię właścicieli. Teraz wiemy już, że dla niektórych ras jest to po prostu …konieczność! Ubranie pozwoli nam zachować zdrowie przede wszystkim psów małych, z krótką sierścią lub tych które są już starsze.

Podczas mroźnej zimy zdecydowanie odradza się kąpanie psów. W tym czasie najlepiej sprawdzą się suche środki do pielęgnacji sierści. Psom długowłosym nie powinno się obcinać sierści na zimę, należy jednak pamiętać o bardzo regularnym czesaniu. Sierść, która jest poplątana nie spełnia już swojej roli bariery ochronnej przed zimnem.

W czasie zimy zaleca się zmianę metalowej obroży na materiałową. Lodowaty metal może być bardzo nieprzyjemny dla zwierzęcia, może też doprowadzić do zapalenia gardła. Jeśli nasz pupil mieszka z nami w domu nie powinniśmy kłaść jego posłania blisko kaloryfera. Pies, który najpierw bardzo zagrzeje się w domu, a później bez żadnego zabezpieczenia wyjdzie na zewnątrz może bardzo szybko się rozchorować. Psy domowe są znacznie bardziej podatne na choroby niż te trzymane na podwórku.

Jeśli zdecydowaliśmy się trzymać naszego psa na podwórku, należy zadbać o jego komfort i zdrowie przed nadchodzącą zimą. Najważniejszym elementem psiego komfortu będzie odpowiednia buda. Podstawą jest tutaj odpowiednia izolacja od podłoża oraz ocieplenie wnętrza. Najlepiej w przypadku ocieplenia sprawdzi się słoma. Wszelkiego rodzaju posłania czy koce szybko zamokną i przestaną ogrzewać psa, słoma długo będzie pełniła swoją funkcję. Szczególnie w przypadku psów podwórkowych ważne jest zwiększenie kaloryczności posiłków w tym czasie. Dodatkowa ilość tłuszczów w jedzeniu pozwoli psu powiększyć naturalną barierę ochronną przed zimnem. Powinniśmy wzbogacić dietę psa w oleje, o których pisaliśmy w naszym ostatnim wpisie: http://blogzdrowypies.pl/zywienie/oleje-roslinne-w-zywieniu-psow/. W tym okresie podawane posiłki powinny być ciepłe, nigdy zimne, ani gorące. Bardzo istotna jest pamięć o zmienianiu wody nawet kilka razy dziennie. Jeśli tego nie zrobimy, woda może zamarznąć, a lizanie lodu w może być niebezpieczne dla zdrowia naszego pupila.

Do zimy zostało jeszcze trochę czasu, wykorzystajmy go na przygotowanie psa do chłodniejszego okresu. Odpowiednie zabezpieczenie na przyszłość pozwoli na uniknąć problemów ze zdrowiem w późniejszym okresie.