Jak często i o jakiej porze należy karmić psa?

09-04-2020 - Autor: As-Pol

Każdy właściciel psa zadawał sobie to pytanie – jak dużo jedzenia dawać pupilowi by nie spowodować u niego nadwagi, jaka pora jest najlepsza na podanie posiłku? Czy posiłki należy podawać o tych samych porach? Ile razy dziennie je pies? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Ile razy dziennie je pies?

Częstotliwość podawania psu pokarmu zależy w dużej mierze od wieku psa i jego wielkości. Ile razy dziennie karmić szczeniaka? Szczenięta do 3-4 tygodnia życia żywią się wyłącznie mlekiem matki. Kiedy zaczynają jeść samodzielnie, powinno się je karmić dwa lub trzy razy dziennie rozdrobnionym pokarmem. Bardzo dobrze przyswajane przez szczeniaki jest mielone serce wołowe wymieszane z żółtkiem kurzego jajka. To źródło pełnowartościowego białka. Przysmak dostarcza pupilowi witamin z grupy B, żelazo, fosfor, cynk i taurynę. Serca można podawać również z warzywami i owocami. Ważne jest by przez pierwsze kilka dni pobytu szczeniaka w nowym domu nie wprowadzać radykalnych zmian żywieniowych. Należy również pamiętać o doborze ilości pożywienia w zależności od masy ciała i tempa wzrostu naszego czworonoga.

Między 9 a 12 miesiącem życia pies osiąga ostateczną wielkość i wagę, oczywiście wśród niektórych ras okres ten się wydłuża nawet do 24 miesiąca życia. Wówczas psa powinno się karmić raz dziennie. Ile razy karmienie powinno odbywać się w przypadku dużych i aktywnych ras zwierząt? Dzienną dawkę można zwiększyć do dwóch lub trzech mniejszych porcji w ciągu dnia. Również starsze psy powinno się karmić raz dziennie lub dzielić porcje żywności na dwie mniejsze porcje.

Wielkość porcji

Wielkość porcji, którą podajemy naszemu psu zależy przede wszystkim od trybu psiego życia. Psom kanapowym, które wyprowadzane są na krótkie spacery lub ich wybieg stanowi ogród powinno się podawać porcję dwa razy mniejszą, niż psom pracującym, uprawiającym sporty oraz tym, które chodzą na regularne, bardzo aktywne spacery. Jak widać, trzeba nie tylko odpowiedzieć sobie na pytanie, ile razy dziennie powinien jeść pies, ale także jakie ilości jedzenia będą dla niego odpowiednie. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie kalkulatora diety BARF. Na podstawie wagi zwierzaka zostaną przedstawione wskazówki na temat odpowiedniego zbilansowania jego diety. W razie wątpliwości można także skonsultować się z weterynarzem.

Pora karmienia

Pora podania psu posiłku zależna jest w dużej mierze od spaceru i aktywności psa. Najlepszą porą na podanie psu posiłku jest wieczór, najlepiej już po spacerze. Pies po jedzeniu potrzebuje dłuższej chwili by odpocząć, dlatego tak ważne jest by pies otrzymał posiłek po spacerze. Aktywność fizyczna tuż po posiłku może spowodować u psa nawet skręt żołądka. Bardzo ważne jest ustalenie dla psa stałej pory karmienia. Podawanie jedzenia o różnych godzinach, może spowodować, iż pies będzie jadł szybko i łapczywie, bojąc się kiedy otrzyma następną porcję, a to z kolei może skończyć się wymiotami.

Bardzo ważne jest również by pamiętać o nie dokarmianiu psa między posiłkami. To co dla właścicieli jest dobre, dla psa niekoniecznie. Regularne dokarmianie psa resztkami ze stołu może doprowadzić do schorzeń żołądka i jelit, jak również wątroby, nerek i trzustki.

Czym karmić psa?

Szczególną uwagę warto zwrócić na jakość serwowanych posiłków. W diecie każdego psiaka powinno znaleźć się pełnowartościowe mięso. Najlepiej kupować je w specjalistycznym sklepie z pożywieniem dla czworonogów. Można nabyć tam duże i małe porcje jedzenia, które będą odpowiednie dla różnych ras zwierząt. Często polecanym przysmakiem jest na przykład kurczak z kością dla psów, który jest lekkostrawny i doskonale nadaje się dla czworonogów mających problemy z trawieniem posiłków. Lekką dietę można urozmaicić także mięsem z indyka. Wyróżnia się małą zawartością tłuszczu oraz zawiera dużo białka, które jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju oraz utrzymania dobrej kondycji u pupila.

Dużym rasom polecana jest na przykład wołowina z kością lub wątroba wołowa. Jej przyrządzenie polega na gotowaniu w opakowaniu przez 20 minut. Można ją rozmrażać w mikrofalówce. Jest źródłem dobrze przyswajalnego żelaza, cynku i selenu. To naturalny gryzak, który dostarcza czworonogowi wiele radości i idealnie sprawdza się w formie nagrody za dobre zachowanie.

Rodzaj pożywienia a jego porcjowanie

Każda dieta powinna mieć odpowiedni bilans składników odżywczych. Ile razy karmić psa i jak łączyć ze sobą różne składniki? Warto sprawdzać dane zawarte na opakowaniach i wskazówki od producenta. Idealnym tego przykładem jest cielęcina z kością. Sposób porcjowania określa się procentowo w odniesieniu do masy ciała pupila. Na przykład:

  • w wieku do 3 miesięcy jest to 8-10% masy ciała na jeden dzień,

  • młode lub dorosłe zwierzę powinno otrzymywać od 2 do 3%,

  • w przypadku intensywnie pracujących i aktywnych fizycznie pupili ilość zwiększa się do 4-5%.

Rekomendowane jest także stosowanie dodatków w postaci oleju, warzyw i owoców. Na przykład zwierzak o masie 10 kg, który jest mało aktywny, może zjeść 200 g mięsa, 2 ml oleju oraz 40 g mixu owocowo-warzywnego. Przy 30 kg i dużej aktywności wyliczenie to zmienia się na 900 g mięsa, 180 g mixu owocowo-warzywnego oraz 9 ml oleju.

Ile razy dziennie karmić psa?

Chcesz zadbać o zdrowie swojego pupila? Pamiętaj, by dostosować dietę do jego wieku i wagi. To, ile razy dziennie karmić psa, uzależnione jest od indywidualnych czynników. Niezależnie od sytuacji trzeba jednak wybrać wysokiej jakości przysmaki. Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci znaleźć odpowiednie porcje mięsa dla Two jego czworonoga.