Ile wody powinien pić pies?

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Odpowiednia gospodarka wodna jest kluczowa dla zdrowia i odpowiedniego samopoczucia każdego organizmu. Nadeszły upały, podczas których regularne picie wody jest konieczne. Ile wody powinien wypijać pies? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.

Picie zbyt dużej ilości wody może być równie niebezpieczne dla czworonoga jak i jego odwodnienie. Gdy pies spożywa za dużo wody, może mieć wzdęty brzuch lub chorować na cukrzycę. Natomiast gdy pije jej za mało, grozi mu niewydolność narządów (np. trzustki) i zaburzona gospodarka wodno-elektrolitowa.

Według powszechnie przyjętych norm, pies powinien wypijać 14-28 ml wody na kilogram masy ciała. Jeśli Twój pupil danego dnia był bardzo aktywny bądź za oknem panuje upał, z pewnością jego zapotrzebowanie na wodę wzrośnie. Ilość wody zależy również od pożywienia, jakie serwujemy czworonogowi. Jedzenie gotowane zawiera więcej wody, która podczas spożywania posiłku jest dostarczana do organizmu. Wówczas pies będzie jej pił mniej niż kolega, który jest karmiony suchą karmą

Jeśli opiekujesz się szczeniakiem, dbaj o to, by pił niekoniecznie dużo, ale często. Podczas zabawy małe psiaki zapominają o tym, by uzupełnić braki wody w organizmie - pamiętać o tym musi właściciel.

Na ilość wody, którą powinien wypijać codziennie pies, wpływa również jego tryb życia. Jeśli jest aktywny fizycznie, potrzebuje jej znacznie więcej od leniwego, statycznego zwierzaka, który nie rusza się z legowiska. Jeśli wychodzicie na dłuższy spacer, zabierajcie ze sobą butelkę z wodą i miskę lub stworzoną do tego celu wygodną butelkę podróżną. Na rynku jest wiele mniej lub bardziej dizajnerskich opcji, dzięki którym nie trzeba nosić ze sobą całego zestawu. Dbaj o to, by pies pił regularnie - to również ma wpływ na jego zdrowie.

Nie wiesz, czy Twój pies pije tyle wody ile powinien? Obserwuj go. Sprawdzaj na bieżąco ile wypija każdego dnia, podczas wysiłku fizycznego, upału, odpoczywając w domu. Regularne obserwacje pozwolą CI monitorować jego przyzwyczajenia, potrzeby i stan zdrowia. Kiedy zauważysz coś niepokojącego, poinformuj o tym lekarza weterynarii. Jeśli Twój pies na coś choruje i przyjmuje leki, koniecznie zapytaj weterynarza o to, czy powinien pić mniej lub więcej. Ta wiedza może okazać się kluczowa w ustaleniu prawidłowej ilości wody, którą codziennie powinien spożywac Twój pupil.