Dummy

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Każda dyscyplina kynologiczna jest inna, dlatego do każdej z nich predysponowane są inne rasy psów. Dziś opowiemy o dummy - sporcie, do którego stworzone są labradory.

“To retrieve” z angielskiego oznacza przynosić, zatem sama nazwa wskazuje nam na to, że to właśnie labradory są rasą, która doskonale odnajduje się w wszelakich formach aportowania. Dummy to innymi słowy sztuczny aport. Technikę tę często wykorzystuje się w procesie szkolenia psów myśliwskich.

Mówiąc najprościej, dummy to wałek ze sznurkiem, który ma różne rodzaje wypełnienia. Może być zatem twardszy lub bardziej miękki, w zależności od indywidualnych upodobań. Sznurek to przede wszystkim ułatwienie dla właściciela, który wyrzuca przedmiot na stosunkowo dalekie odległości.

Dummy może także przypominać prawdziwą zwierzynę - mieć kształt konkretnego gatunku lub być obszyte futrem. Jeśli jednak Twój czworonóg nie ma w zamyśle zostać psem myśliwskim, doskonale sprawdzi się wspomniany wcześniej wałek.

Istnieją także specjalne wersje dummy dla szczeniaków, dzięki którym młode mogą uczyć się chwytania przedmiotów i przenoszenia ich z miejsca na miejsce. Przedmiot dobiera się przede wszystkim ze względu na wielkość psa oraz jego wiek. Ważny jest również stopień zaawansowania.

Profesjonalne zawody dummy są skierowane do labradorów, które należą do grup aportujących. Nie oznacza to wcale, że nie możesz spróbować tej aktywności z psem innej rasy. Zawody dla labradorów charakteryzują się tym, że w czasie ich trwania jest oceniana przede wszystkim więź psa z właścicielem i chęć współpracy. Oceniany jest m.in. prawidłowy chwyt, efektywność reakcji psa na polecenia.

Bardzo ważne jest skupienie uwagi psa na przedmiocie i właścicielu oraz odnalezienie się w terenie. Ideą dummy jest rozwijanie naturalnych predyspozycji psów aportujących oraz dbanie o więź zwierzęcia z właścicielem. To sport drużynowy - komendy są ważne, jednak nie można ich nadużywać.

Pragniemy przypomnieć, że na naszym blogu opisaliśmy już wiele sportów kynologicznych, m.in. mondioring, bikejoring, canicross czy dogtrekking. Więcej informacji na ich temat znajdziecie w dziale Zabawa. Zapraszamy do lektury!