Domowe jedzenie

09-04-2020 - Autor: As-Pol

Jeszcze nie tak dawno powszechną praktyką było karmienie psa domowym jedzeniem. Najczęściej były to resztki z obiadu lub specjalnie przygotowywana mieszanka mięsa, warzy i wypełniacza w postaci kaszy lub ryżu. Obecnie jednak coraz częściej słyszymy ze psom nie wolno jeść „ludzkiego” jedzenia, gdyż ma to negatywny wpływ na ich zdrowie. Czy jest to tylko udany zabieg marketingowy producentów psiej karmy?

W dawnych czasach, kiedy karmy dla psów dopiero zaczęły się pojawiać w naszym kraju panowało przekonanie że pies może zjeść wszystko to czego nie zjedli inni domownicy, a mięso to już rarytas. Nikomu nie przeszłoby wtedy nawet przez myśl że domowe jedzenie może naszemu czworonożnemu przyjacielowi w jakikolwiek sposób zaszkodzić. Przekonanie to jest nadal żywe na wsiach gdzie pies często nie jest jednym z domowników, a mieszkającym poza domem zwierzęciem stróżującym.

Od tego czasu nasze domowe jedzenie bardzo się jednak zmieniło. Praktycznie całe jedzenie dla ludzi jest nasycone składnikami chemicznymi oraz mocno przyprawione. Oczywiście dla ludzi nienaturalne pożywienie też nie jest szczególnie zdrowe, ale dla psa może okazać się przyczyną problemów z układem pokarmowych. Organizmy naszych pupili nie są przyzwyczajone szczególnie do przypraw, słodyczy ani produktów wysoko przetworzonych. Tak więc podawanie czworonogom tego co sami jedliśmy na obiad może być dla nich wręcz tragiczne w skutkach.

Surowizna dla psa

Znacznie lepiej wygląda sytuacja w przypadku samodzielnego przysadzania pokarmu dla psa. Jest to tak zwana dieta naturalna, żywienie surowizną. Polega ona na podawaniu psu mięsa, warzyw oraz wypełniaczy. Musimy jedynie pamiętać aby stosowane przez nas produkty były naturalnego pochodzenia i pozbawione przypraw. Nie stosujmy produktów przetworzonych typu warzywa z puszki, gotowe dania czy mięso przygotowane do grillowania. Kupujmy surowe warzywa i owoce. Jako wypełniacz mogą nam posłużyć kasza, ryz lub makaron. Muszą one być jednak gotowane oddzielnie niż te które sami jemy na obiad, tak aby były pozbawione wszelkich przypraw, w tym i soli. Mięso najlepiej stasować specjalnie przeznaczone dla psów. Możemy być wtedy pewni że jest to naturalne mięso, pozbawione wszelkiego rodzaju środków chemicznych i aromatów stosowanych przy produkcji mięs i wędlin dla ludzi. Przygotowaną w ten sposób mieszankę możemy gotować, lub po prostu dodać surowe mięso dla psów do gotowanego wypełniacza i warzyw.

Pies karmiony taką dietą będzie zdrowy i pełen energii. A jeżeli jeszcze mamy wątpliwości co do sposobu karmienia naszego przyjaciela, to pomyślmy że skoro psy maja odmienną fizjologie od ludzi, to dlaczego miałyby jeść to samo pożywienie co ludzie?