Doberman

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Rasa ta pochodzi z Niemiec, gdzie została opracowana w drugiej połowie XIX wieku przez Fryderyka Louisa Dobermana. Miał na celu stworzenie czujnych, ostrożnych psów, które są wyczulone na obecność obcych. Psy zostały oficjalnie uznane w 1910 roku. Niedługo potem przyznano im status psów policyjnych.

Dobermany uważane są za bardzo agresywne. Taki wizerunek dość często kreowany jest w filmach akcji. Jednak prawda jest taka, że wszystko zależy od wychowania przez właściciela. Jeśli ten wychodzi z nimi często na spacery, które dostarczają odpowiedniej dawki ruchu, pomaga wyładowywać negatywne emocje. Ponadto konsekwentne traktowanie – nagradzanie za dobre wykonanie zadania, brak nagrody za złe – pomaga właścicielowi zdobyć szacunek psów i oddanie. Prowokowanie i oszukiwanie może tylko powodować złość.

Dobermany są bardzo inteligentne – szybko uczą się nowych komend. Związane jest to z pierwotnymi funkcjami, jakie pełniły. Dawniej wykorzystywane były np. do przenoszenia meldunków wojskowych. Ponadto potrafiły śledzić trop sprzed kilkudziesięciu dni. Rasa ta jest bardzo wytrzymała, odważna i spokojnie reaguje na strzały. Jednak ma jedną wadę – jest dość nerwowa. Dlatego przy wychowaniu ważna jest nauka powściągliwości i panowania nad sobą. Dobermany źle reagują na nowe osoby i zwierzęta, nie powinno się zostawiać ich samych w obecności nieznajomych. Wywołuje to u nich dodatkowy stres, który może objawiać się agresją.

Psy te są silnie zbudowane. Wyróżniają się dumną i elegancką postawą. Średnia waga to 40-45 kg u samców i 32-35 kg u suk. Dobermany nie mają podszerstka, zaś ich włosy są twarde, krótkie i gęste. Dzięki temu nie wymagają wiele pielęgnacji. Wystarczy je od czasu do czasu przeczesać szczotką z twardym włosiem. Dopuszczalne umaszczenie to czerń lub czekolada z podpaleniami.

Dobermany dziennie zjadają około 600 g mięsa, 300 g gotowanego ryżu lub makaronu i 300 g warzyw. Ze względu na wrażliwy żołądek, warto podzielić tę porcję na dwa posiłki. Oprócz problemów z trawieniem, psy tej rasy mają skłonność do alergii skórnych i problemów z układem sercowo-oddechowym. Dodatkowo brak podszerstka sprawia, że zimą łatwo marzną i potrafią się przeziębić.

Pomimo swojej złej opinii, jest to rasa przyjazna dla rodzin z dziećmi. Bowiem dobermany potrafią być przywiązane, czułe i do tego posiadają niesamowity instynkt opiekuńczy.