Dlaczego mokry pies brzydko pachnie?

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Każdy właściciel psa zastanawia się, dlaczego jego pupil brzydko pachnie, mimo tego, że był kąpany. Dzisiaj opowiemy Wam, jakie są przyczyny tego zjawiska.

Czworonogi, w przeciwieństwie do nas, ludzi, mają niewiele gruczołów potowych. Występują one przede wszystkim na łapach i w okolicy nosa, jednak nie służą do chłodzenia. Ich działanie daje nam informacje o tym jak czuje się nasz zwierzak. W przypadku psów, funkcję termoregulacyjną pełni pysk, dlatego najważniejsze jest, by mogły swobodnie oddychać, nawet w kagańcu. Odpowiedni będzie np. tzw. kaganiec fizjologiczny, który dopasowuje się do indywidualnego kształtu pyska.

Skóra psów jest za to bardzo bogata w gruczoły łojowe. Wydzielina, którą wytwarzają pokrywa skórę i sierść, chroniąc przy tym przed zarazkami. Jej warstwa powinna być jak najcieńsza, bowiem jej głównym składnikiem jest łój, który może zatykać pory, jełczeć i być doskonałym środowiskiem dla rozwoju bakterii. Wtedy zaczyna swędzieć i staje się podatna na infekcje.

Co ciekawe, łojotok może być wywołany m. in. przez nadmierną pielęgnację, dlatego nie używajmy przesadnie dużo szamponów i innych kosmetyków, mimo że to w trosce o naszego pupila. Jak widać, może to przynieść więcej negatywnych niż pozytywnych skutków.