Co to jest canicross?

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Canicross jest stosunkowo młodą dyscypliną, która bezpośrednio wywodzi się z wyścigów psich zaprzęgów. Różnica polega na tym, że pies nie ciągnie sań ani wózka - na końcu linki jest po prostu człowiek. Aby osiągnąć sukces i czerpać z tego przyjemność, trzeba ze sobą współpracować.

Zawodnicy uprawiający canicross i specjaliści zafascynowani tą dyscypliną jednogłośnie przyznają, że może ją uprawiać każdy pies. Jest jednak pewne ograniczenie - pies powinien ważyć przynajmniej 12 kilogramów. Musi być wystarczająco duży, w przeciwnym wypadku nie poradzi sobie z wysiłkiem.

Z reguły podczas spaceru nie trzeba zachęcać psa do ciągnięcia i to zjawisko wykorzystuje canicross. Trudność polega na tym, że pies musi biec w odpowiednim kierunku. Bez treningu i zgranego zespołu jest to niemożliwe.

W canicrossie przydatne okazuje się wydawanie komend i wykonywanie ich przez czworonoga. Jak się okazuje, jest to wręcz kluczowe w osiągnięciu sukcesu w tej dyscyplinie. Jak nauczyć psa wykonywania komend? Doskonale sprawdzi się metoda kija i marchewki czyli nagradzania pożądanych postaw. Pies uczy się tras na pamięć, nie powinno się zatem trenować stale na tym samym terenie.

Zarówno treningi jak i canicrossowe zawody odbywają się na naturalnym podłożu, w trosce o kondycję psich i ludzkich stawów, dla których stałe bieganie np. po asfalcie może okazać się bardzo szkodliwe. Canicross to przede wszystkim biegi na dystansie od 2 do 5 kilometrów. pies nigdy nie wie, ile tak naprawdę potrwają zawody, dlatego na przestrzeni całego dystansu daje z siebie wszystko.

Jak już wspomnieliśmy, wszystkie rasy mogą spróbować swoich sił w canicrossie, jednak istnieją takie, które radzą sobie najlepiej i są do tego predysponowane. Należą do nich: wyżeł węgierski, dalmatyńczyk, beagle i syberian husky.

Rasy te charakteryzują się dużym zacięciem do sportu i rywalizacji. Większe z psów doskonale rozumieją ideę biegów i świetnie znoszą je kondycyjnie. Psy gończe, do których należy m. in. wymieniony beagle, są przyzwyczajone do szybkiego przemieszczania się w poszukiwaniu np. królików. Jak widać, wybór jest spory, dlatego zabierz swojego psa i spróbuj canicrossu!