Ciąża urojona

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Jeśli zauważyłeś u swojej suczki dziwne zachowania, takie jak chowanie kapci i zabawek do legowiska, skamlenie, apatię i brak apetytu, bardzo możliwe, że cierpi na ciąże urojoną – wybierz się z nią czym prędzej do weterynarza. Ciąża urojona nie jest chorobą, lecz atawistycznym zjawiskiem fizjologicznym, występującym u suk 5-6 tygodni po zakończeniu cieczki. Zaburzenie to, pochodzi z czasów, kiedy psy żyły w hierarchicznych układach stada, w których rozmnażanie należało do najsilniejszych jednostek. Pozostałe suki, mimo, iż nie zachodziły w ciąże, były gotowe do pełnienia funkcji matek zastępczych i dokarmienia szczeniąt, dominujących sióstr, w przypadku odniesionej podczas polowania śmierci.

Znoszenie zabawek do legowiska

Ciąża rzekoma to schorzenie o podłożu psychiczno-hormonalnym, charakteryzujące się pojawieniem się niepokojących symptomów, tj. powiększenie sutków, produkcja mleka, powiększenie obrysu brzucha, czemu często towarzyszą stany zapalne i boleści. Będąc opiekunem suki, warto także zwrócić uwagę na behawioralne objawy pseudociąży, należą do nich: budowa gniazda, znoszenie do legowiska przedmiotów i zabawek, które następnie otaczane są czułością i opieką. Zdarza się, że suka zachowuje się agresywnie broniąc gniazda, ma zmienny apetyt oraz huśtawki nastroju – od podniecenia po apatię.

Konieczna jest wizyta u weterynarza

Tylko rzetelne badanie lekarsko-weterynaryjne, z użyciem aparatury USG, może wykryć patologię i umożliwić podjęcie stosownej terapii. Sposób leczenia zależy od stopnia nasilenia objawów. Łagodny przebieg, często można wyleczyć zmianą diety (polegająca na zmniejszeniu ilości płynów oraz białka w podawanych pokarmach) oraz zapewnieniu psu większej dawki ruchu - warto zmienić otoczenie i odizolować sukę od gniazda, wyjeżdżając chociażby na działkę. Dobrze jest zabrać suce wszystkie potencjalne obiekty czułości, czyli piszczące zabawki oraz inne, magazynowane przez nią przedmioty. Nie należy głaskać po brzuchu, ponieważ może to stymulować gruczoł mlekowy. Na nabrzmiałe sutki można zastosować letnie okłady z kory dębu lub letniego roztworu sody oczyszczonej. W razie znacznej rozbudowy listwy mlecznej, konieczne jest podanie leków, które zatrzymają laktogeneze – na szczęście są bezpieczne i rzadko powodują efekty uboczne. Nie można zwlekać, grozi to zapaleniem gruczołu mlekowego, który można wyleczyć jedynie antybiotykami.

Pseudociąża lubi powracać

Żadna z wymienionych metod, nie eliminuje ryzyka ponownego pojawienia się ciąży rzekomej po kolejnej cieczce. Warto w tym kontekście, rozpatrzyć opcję sterylizacji, która jako jedyna skutecznie uchroni sukę, zarówno przed kolejną ciążą urojoną ale innymi poważnymi chorobami, takimi jak: ropomacicze, nowotwór gruczołu mlekowego czy narządów rodnych.