Chart afgański

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Tej rasy żadne miłośnik psów nie pomyli z żadna inną. Charty afgańskie są bez wątpienia jednymi z najbardziej charakterystycznych czworonogów ze względu na swoją niesamowitą, elegancką szatę.

Charty afgańskie jest to jedna z najstarszych ras psów na świecie, zaliczana do psów pierwotnych. Jej korzenie sięgają czasów sprzed naszej ery, a pierwsze wizerunki charta afgańskiego liczą sobie ponad dwa tysiące lat przed nasza erą. Jak sama nazwa wskazuje, psy te pochodzą z obszarów obecnego Afganistanu. Długowłose charty były przez długi czas traktowane prze Afgańczyków jak dobro narodowe, przez co – podobnie jak wiele innych regionalnych ras – ich wywóz z kraju macierzystego był zabroniony. Dopiero na początku XX wieku nastąpiło rozprzestrzenienie się rasy poza Afganistan, jak to zwykle w tego typu przypadkach bywa – stało się to za sprawą wywozu prywatnego.

Co ciekawe – i zarazem trudne do uwierzenie – pierwotnie były to psy krótkowłose, pozbawione swojego charakterystycznego atrybutu. Charty afgańskie występują we wszystkich kolorach umaszczeń, jedynie odmiana całkowicie biała jest niepożądana według wzorca rasy, co nie znaczy ze nie występuje i takie umaszczenie tych psów. Zazwyczaj umaszczenie występuje w odcieniach brązu i beżu. Cecha charakterystyczna jest ciemna lub czarna „maska” na pysku charta afgańskiego. Włos afgana jest bardzo delikatny i długi, szczególnie na bokach tułowia.

Charty afgańskie są psami łagodnymi, szczególnie w domu, jednak na wolnym powietrzu daje o sobie znać natura prawdziwego charta – psa żywego, wesołego i energicznego. Nie oznacza to jednak, że są to psy o łobuzerskiej naturze – wręcz przeciwnie – charty afgańskie są wyjątkowo eleganckimi i dostojnymi psami, co idealnie współgra z ich wyrafinowanym wyglądem. Nie wolno dać się jednak zwieść ich wyglądowi, nie są to, bowiem psy łatwo poddające się dyscyplinie, Nowych komend uczą się z trudem, lubią postać na swoim, a ich ułożenie pochłania więcej czasu i wymaga znacznie więcej zaangażowania niż w przypadku innych ras z ich grupy.

Jak wszystkie psy z rodziny chartów, także afgany mają znacznie większe potrzeby ruchowe niż średnie zapotrzebowanie u innych ras. Dwa trzydziestominutowe spacery to absolutne minimum dla utrzymania afgana w dobrej kondycji. Warto pamiętać, że w przodku charta afgańskiego „spacer” niekoniecznie oznacza spokojną przechadzkę z psem przy nodze. Afgan potrzebuje swobodnego wybiegania się na otwartej przestrzeni. Dlatego też najlepszym środowiskiem do życia dla afgana jest dom z ogródkiem. W mieszkaniu w bloku, te piękne psy będą się wyłącznie męczyć.

Charty afgańskie to doskonały wybór dla osób poszukujących nietuzinkowego i wyróżniającego się psa. Nie poleca się ich jednak niedoświadczonym hodowcom, głównie przez trudności z tresurą. Natomiast dla osób umiejących poradzić sobie z upartą naturą afgana oraz potrafiącym sprostać jego zwiększonym potrzebom ruchowym, wybór charta afgańskiego będzie strzałem w dziesiątkę.