Bruceloza psów

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Kochamy psy i uważamy, że zdrowie jest najważniejsze, dlatego na naszym blogu tak wielką wagę przykładamy do edukowania na temat chorób, które są zagrożeniem dla czworonogów. W dzisiejszym artykule trochę o brucelozie, wywołującej m.in. niepłodność.

Bruceloza to choroba dotykająca również ludzi. W jej wyniku rozwija się stan zapalny, który skutkuje poronieniami i trudnościami z zajściem w ciążę. Bruceloza jest wywoływana przez bakterię Brucella canis, to choroba zakaźna. Na brucelozę mogą zachorować obie płci. Zakażenie najczęściej ma miejsce podczas aktu krycia, ale istnieje możliwość przenoszenia choroby z suki na płody w trakcie ciąży lub podczas porodu.

Trudność w wykryciu brucelozy polega na tym, że choroba ta może przebiegać bezobjawowo. Wiele z zakażonych zwierząt nie wykazuje żadnych niepokojących symptomów. Jeśli już objawy są widoczne, występują przede wszystkich u psów dojrzałych płciowo.

Jeśli suka zachoruje na brucelozę, dochodzi do poronień w 3 trymestrze jej ciąży. Istnieje również duża szansa na to, że będzie niepłodna. Zapalenie jąder i najądrzy to objawy brucelozy u psów. Może dojść także do zapalenia skóry moszny, a nawet do zaniknięcia jąder. W nasieniu występuje nawet 90% wadliwych plemników, prawdopodobna jest także aspermia czyli utrata wszystkich plemników.

O brucelozie mogą świadczyć również takie objawy jak: gorączka, zapalenie stawów, kłębuszkowe zapalenie nerek czy zapalenie błony naczyniowej oka. Jeśli u psa występuje niepłodność, zapalenie jąder, poronienie pod koniec ciąży, zaburzenia widzenia, choroby nerek kulawizny czy powiększenie węzłów chłonnych, należy zgłosić się do lekarza - istnieje duże prawdopodobieństwo, ze zwierzę zostało zarażone bakterią Brucella canis.

Podkreślamy, że bruceloza nie jest chorobą śmiertelną. Proces leczenia jest jednak trudny i długotrwały. Bruceloza często nawraca, dlatego psy, które na nią chorowały, powinny zostać odsunięte od hodowli i wykastrowane. Warto podkreślić, że po stwierdzeniu tej choroby przez specjalistę, leczeniu zostaje poddany nie tylko jeden pies, ale wszystkie, które miały z nim kontakt. U niektórych osobników dochodzi do całkowitego wyleczenia, jednak zaobserwowano wiele przypadków, kiedy doszło do nawrócenia choroby.

Trudno zapobiegać brucelozie. To choroba na którą nie wynaleziono póki co szczepionki. Kluczowe wydaje się być regularne badanie Opisywana przez nas bakteria jest niebezpieczna również dla ludzi..