Bikejoring

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Chcesz rozpocząć aktywność fizyczną w towarzystwie czworonoga? Bikejoring to kolejna dyscyplina, którą możesz uprawiać ze swoim psem. Opowiemy o niej w tym artykule.

Jeśli lubisz jeździć na rowerze, to dyscyplina właśnie dla Ciebie! Bikejoring to sport zaprzęgowy, który polega na tym, że jeden lub dwa psy ciągną rower za pomocą specjalnej liny z amortyzatorem. W Polsce bikejoring jest uznawany oficjalny za sport ekstremalny i podlega pod Polski Związek Psich Zaprzęgów.

Aby rozpocząć przygodę z bikejoringiem, konieczne jest zaopatrzenie się w kilka gadżetów:

  • szelki dla psa dopasowane do jego budowy
  • smycz amortyzatorem
  • pałąk kierownicy
  • rower
  • kask
  • okulary rowerowe

Dzięki nim uprawianie sportu będzie bezpieczne i komfortowe.

W przypadku bikejoringu rasa psa nie ma znaczenia, z powodzeniem może to być również mieszaniec. Ważne, by ważył przynajmniej 12-15 kilogramów. podstawowy błąd, który najczęściej popełniają osoby rozpoczynająe przygodę z tą dyscypliną, jest zbyt duże obciążenie psa. Zaprzęgi osiągają podczas wyścigu nawet 60km/h, co stanowi o widowiskowości dyscypliny.

Jeśli temperatura na zewnątrz wynosi więcej niż 20 stopni, należy znacznie skrócić czas wysiłku. Trzeba również pamiętać, by nie podawać psu węglowodanów ani napojów izotonicznych - jego przemiany energetyczne bazują na tłuszczach i białku, dlatego konieczna jest właściwa dieta czworonoga.

Lina, która łączy uprząż z rowerem powinna mieć przynajmniej 2 metry długości. Jeśli chcesz rozpocząć trenowanie bikejoringu, hamulce w rowerze muszą być w idealnym stanie, to kluczowe dla bezpieczeństwa i rowerzysty, i czworonoga. Warto już na początku trenowania zaopatrzyć się w szybkościomierz, aby móc oceniać postępy oraz planować efektywny trening bez przeforsowania psa.

Podczas bikejoringu, tak jak w wypadku każdej aktywności fizycznej, ważne jest, by pies był cały czas nawodniony. W tym celu konieczne jest posiadanie butelki z wodą i uzupełnianie płynów na bieżąco.