Bieganie z psem bez smyczy

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Moda na bieganie zapanowała w Polsce na dobre. Polacy biegają coraz częściej i coraz chętniej, również ze swoimi psami. Jak biegać z psem? Czy wszystkie rasy nadają się na partnera biegowego? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Psy to bardzo energiczne stworzenia. Uwielbiają zabawę, ruch i czas wspólnie spędzony z właścicielem. W jaki sposób wykorzystać nadmiar wigoru z korzyścią dla psa i właściciela? Wspólnym bieganiem! Bieganie sprawi psu mnóstwo frajdy, a dodatkowo przyniesie wiele korzyści zdrowotnych. Czy wiedzieliście, że wspólne bieganie z psem wpłynie pozytywnie na rozwój waszego psa, poprawi jego sylwetkę, samopoczucie i odporność?

Jakie psy mogą biegać?

Powszechnie utarło się przekonanie, że biegać na dłuższe dystanse mogą tylko duże psy. Jest to błędne myślenie, bowiem biegać może każdy zdrowy pies. Oczywiście, że tym większym będzie łatwiej, ale małych ras to zupełnie nie dyskwalifikuje. Uznaje się, że zdrowy pies dziennie może pokonać dystans dziesięciu kilometrów – i nie ma tutaj rozróżnienia na duże, czy małe. Istotne jest natomiast by nauczyć psa wspólnego biegania.

Jak biegać z psem?

Jest wiele sposobów na wspólne bieganie z psem i to do właściciela należy wybór: czy będzie biegać z psem na lince lub smyczy; jeśli tak to czy pies ma biec przy nodze, za właścicielem, a może przed właścicielem; jeśli przed właścicielem to czy lina/smycz ma być luźna, czy ma ciągnąć człowieka; pies może biec również luzem przy nodze, lub luzem w pobliżu człowieka, jednak robiąc sobie przerwy na obwąchiwanie terenu i poznawanie okolicznych plotek z trawnika. I tutaj znów wracamy do punktu w którym pies musi być nauczony biegać w wybrany przez właściciela sposób, i przede wszystkim musi być psem słuchającym właściciela! Jeśli pies jest nauczony chodzić na spacery, gdzie właściciel spuszcza go ze smyczy i ten potrafi na zwołanie wrócić, przybiec do nogi, zna komendę „równaj” lub „noga” wówczas sprawa jest ułatwiona. Na początku biegamy z psem na krótkich dystansach, lub w czasie spaceru robimy krótkie podbiegi – ma to na celu nauczyć psa, by trzymał się blisko właściciela podczas biegania (można dodatkowo motywować psa smakołykami, chwalić go za postępy). Stopniowo odcinki biegane wydłużamy. A gdy pies już nauczy się trzymać tempo i być blisko właściciela, wówczas możemy ruszać na dłuższe biegowe wyprawy.

Sprawa natomiast komplikuje się, gdy właściciel chce biegać z psem na smyczy lub uprawiać „canicross”, ale o tym już w innym artykule.

O czym należy pamiętać?

Najważniejsze zasady o których powinien pamiętać właściciel, który zamierza biegać z psem:

  • dystans, intensywność biegu i częstotliwość muszą być dostosowane do psa, jego kondycji i wieku. Przede wszystkim rozsądek i odpowiedzialność. Pies, który do tej pory nie biegał w ogóle i nie ma kondycji, nie może ruszyć od razu na dystans 10 km;
  • woda – jeśli wybieracie się na dłuższy dystans lub temperatura za oknem jest wysoka warto mieć ze sobą wodę dla psa;
  • po wspólnym biegu przeglądnij psią sierść pod kątem kleszczy, sprawdź psie łapy czy nie ma żadnych skaleczeń i ranek;
  • chwal psa po każdym biegu jeśli był grzeczny.