Agility

06-09-2023 - Autor: As-Pol

W tym miesiącu opiszemy kolejny z psich sportów, zyskujący coraz większa popularność, także w naszym kraju – agility.

Agility jest to nic innego jak psi tor przeszkód, po którym pies porusza się samodzielnie, ale prowadzony komendami swojego właściciela. Chodzi o to aby czworonóg poprawnie przebiegł przez wszystkie przeszkody w jak najkrótszym czasie. Psy nie są zaznajamiane z przeszkodami przed rozpoczęciem biegu. Może je poznać jedynie właściciel będący przewodnikiem psa podczas zawodów.

W agility oprócz samego przebiegnięcia toru przeszkód ważne jest także prawidłowe zaliczenie wszystkich przeszkód. Niektóre z nich mają namalowane strefy kontaktu na których pies musi stanąć przynajmniej jedną łapą. Powoduje to że pies nie może np. wskoczyć na równię pochyłą ale musi przejść po całej jej długości. Psy rywalizują w trzech kategoriach dla małych, dużych i średnich psów, do których dostosowuje się między innymi wysokość poprzeczek przez które należy przeskakiwać. Występują również trzy klasy trudności pokonywanego toru z przeszkodami. Czasami wyróżnia się także nieoficjalną klasę „zero” nie występującą na zawodach, a będącą jedynie uproszczonym torem treningowym dla czworonogów dopiero rozpoczynających swoja przygodę z agility.

Wśród przeszkód pojawiających się na torze do agility występują między innymi: stacjonata – hopka z poprzeczkami, skok w dal, opona, kładka, huśtawkę – czyli równia pochyła po której pies musi przejść, palisada, slalom, tunel sztywny oraz rękaw – czyli materiałowe rękawy przez które przechodzi pies – jedne sztywny, drugi wiotki lezący na ziemi.

Udział w konkurencji agility wymaga doskonałej komunikacji pomiędzy psem a jego panem. Pies powinien żwawo i bez oporów reagować na wydawane przez właściciela komendy słowne. Wymagana jest tutaj tez dyscyplina, alby pies nie zbaczał z prawidłowej ścieżki, Anie nie dał się rozproszyć obecnymi wokół toru ludźmi czy innymi psami.

Agility może być świetną rozrywką dla właściciela jak i wymagającą, ale dająca niezwykle dużo radości zabawą dla psa. Przygodę z agility zacząć może każdy, wystarczy odrobina chęci, trochę wolnej przestrzeni oraz dużo cierpliwości do naszego pupila, szczególnie w początkowym okresie. Dostępne są też oczywiście specjalistyczne szkolenie dla psów przygotowywanych do startu w agility. A swoje sportowe przygody na zawodach można rozpocząć od klasy „open” dostępnej dla wszystkich czworonogów.