Wysokobiałkowa dieta, a więc taka, w której występuje dużo surowego mięsa, jest bardzo zdrowa, pod warunkiem, że jest dobrze zbilansowana z odpowiednią ilością węglowodanów i tłuszczy oraz dostosowana do rzeczywistych potrzeb psa. Pies pracujący, prowadzący bardzo aktywny tryb życia, wymaga zupełnie innej diety niż rozleniwiony, domowy kanapowiec.
Reklamy telewizyjne kuszą. Proponowane przez przemysł produkujący karmy dla psów produkty, na ludzkie oko wyglądają atrakcyjnie. Zazwyczaj jest to coś, co wygląda jak kawałek mięsa w smakowitym sosie – soja i barwniki są tu bardzo pomocne. Pies, owszem przepada za tym bardziej niż za innymi produktami, ponieważ chemiczne substancje zapachowe przyprawiają go o zawrót głowy. Nie daj się oszukać.
Odpowiedź na 10 pytań i dowiedz się czy dieta Twojego czworonoga jest odpowiednio zbilansowana.
- Czy Twój pies cieszy się dobrym zdrowiem, czy miewa częste dolegliwości żołądkowe tudzież regularnie pojawiają się alergie na pchły, pyłki traw itp.?
- Czy Twój pupil cierpi na częste wzdęcia?
- Czy jego odchody są zmiennej konsystencji, czasem luźne a czasem stałe?
- Czy mimo tego, że Twój pies je z wielkim apetytem to nie przybywa na wadze?
- Czy poziom jego aktywności odbiega on normy?
- Czy pije bardzo dużo wody?
- Czy jego sierść i skóra wyglądają zdrowo i czy nie traci zbyt wiele włosa?
- Czy Twój pies nadmiernie drapie się za uszami, po piersi, zadzie, bokach, gryzie się w nasadę ogona, liże łapy, poduszki łap, trze oczy, nos i głowę o łapy lub dywan?
- Czy je trawę, gryzie i zjada gałązki, kopie w ogrodzie, aby dobrać się do korzeni roślin?
- Czy kradnie ścierki, szmatki, ręczniki i czy je drze na kawałki, podobnie jak inne materiały?
Poniżej znajdziecie wyjaśnienie, jaki związek z dietą mogą mieć wymienione symptomy:
- Reakcje alergiczne. Mogą się nasilać, jeśli mechanizmy obronne organizmu są stale pobudzane przez kontakt a alergenem, zawartym w podawanej karmie. Zmiana diety pozwoli mu wrócić do równowagi.
- Wzdęcia. Mogą występować, gdy proces trawienia w jelicie cienkim nie przebiega prawidłowo. Niestrawiona masa pokarmowa, zalegając w jelicie grubym, zaczyna fermentować i stąd mogą pojawiać się gazy. Taki efekt może wywołać nadmierna ilość soli w pożywieniu.
- Luźne odchody mogą wskazywać, że pokarm nie jest prawidłowo trawiony. Procesy fermentacyjne drażnią śluzówkę jelita i nie wchłania ona prawidłowo wody. Stąd półpłynna konsystencja. Pies pije przy tym dużo wody, aby zrekompensować jej utratę.
- Nadmierna szczupłość – to oczywiste, że jeśli Twój pies jest karmiony czym co ma złą jakość, bez względu na apetyt będzie chudy.
- Nadmierna lub obniżona aktywność – dobrze zbilansowana dieta to podstawa nie tylko zdrowia ale właściwego poziomu energii Twojego psa.
- Nadmierne picie wody zazwyczaj jest oznaką zaburzeń funkcjonowania jelit.
- Źle zbilansowana dieta odbija się na wyglądanie skóry i sierści. Może to być również efekt braków witamin i mikroelementów.
- Drapanie i lizanie się jest zazwyczaj oznaką reakcji alergicznej na pożywienie lub jeden z jego składników. Pobudzenie systemy immunologicznego organizmu powoduje między innymi uaktywnienie się komórek produkujących histaminę. U psów są one zlokalizowane na łapach, wokół uszu, oczu i przy nasadzie ogona.
- Jedzenie trawy, gałązek i korzonków wskazuje, że pokarm nie jest należycie trawiony. Trawa neutralizuje fermentacje, która odbywa się w żołądku psa. Natomiast, jeśli pies zjada korzonki – może mieć zapotrzebowanie błonnik.
- Jeśli czworonóg kradnie i drze szmaty, chustki itp. może choć nie musi, oznaczać również zapotrzebowanie na błonnik.