Oleje roślinne w żywieniu psów. Profilaktyka i leczenie.
Zastanawiając się nad składnikami diety naszego psa rozpatrujemy jej składniki, zawartość białka, włókna, tłuszczy, witamin itd.. Często wprowadzając żywienie naturalne u swoich pacjentów pytany jestem o nienasycone kwasy tłuszczowe – skąd je brać, czy je suplementować?
Otóż NNKT występują w tłuszczach roślinnych, rybach, tranie i mięsie zwierząt żywionych pokarmami bogatymi w te związki. Najbardziej naturalnym źródłem wydaje się być mięso ryb lub tłoczony z nich olej lub tran (właściwie tran to olej z wątroby Dorsza). Niestety niektórzy z naszych pupili nie tolerują zapachu ryby i nie chcą jeść posiłków z dodatkiem oleju rybiego czy tranu. Wtedy posiłkować się także możemy olejami roślinnymi.
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe to związki bardzo nietrwałe. Wrażliwe są one na dwa procesy: utlenianie(przyłączenie tlenu do wiązania podwójnego) lub wysycenie (pękniecie nietrwałego wiązania podwójnego i przyłączenie dwóch atomów wodoru). Zarówno wysycony jak i utleniony kwas tłuszczowy traci swoje właściwości. Co robić by ograniczyć te procesy? PREPARATY Z NNKT PRZECHOWUJEMY W CHŁODNYM MIEJSCU, BEZ DOSTĘPU POWIETRZA, W NIEPRZEŹROCZYSTYCH BUTELKACH- ZAWSZE!
lek. wet. Wojciech Adamski
Olej z sardeli i sardynek 500 ml
Oleje rybne są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 i 6. Wyższa zawartość witamin A, B3 i D sprawia, że olej z ryb jest bardzo trudny do zastąpienia przez inne składniki diety.
Kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6 pochodzące od ryb nie tylko leczą, ale też chronią. Zapobiegają przed wieloma chorobami: układu sercowo-naczyniowego (choroby serca i naczyń), problemami skórnymi (Łuszczyca, sucha skóra, wysypka, nadmierne zrzucanie sierści – Pamiętajmy, że są ich doskonałym źródłem, ważnym dla odpowiedniej struktury i wyglądu włosa), a nawet mają działanie zapobiegawcze w walce z rakiem. Nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3, mają silne działanie przeciwzapalne, wspomagają proces widzenia. Sprawują one istotną rolę w rozwoju i funkcjonowaniu układu nerwowego. Wzmacniają układ odpornościowy.
Zaleca się regularne wprowadzenie olei jako dodatku uzupełaniającego dietę psa. Dieta taka, znacząco poprawi wartość energetyczną karmy, pokarm zostanie lepiej wykorzystywany, a organizm otrzyma idealnie strawione tłuszcze nienasycone, co powstrzymuje procesy starzenia się zwierzęcia.