Żywienie mieszane

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Pisaliśmy już o tym, jak karmić szczeniaczki, na co zwracać uwagę, kiedy podajemy jedzenie starszym psom, co należy wykluczyć z psiej diety i jakie są zalety żywienia naturalnego. Dla tych, którzy korzystają z karm komercyjnych mamy kilka porad na temat żywienia mieszanego czyli łączenia karmy suchej i mokrej. Przypominamy również zalety żywienia naturalnego i jego wyższość nad wyborem karm sklepowych.

Podstawową różnicą pomiędzy karmą suchą a mokrą jest zawartość wody. Forma sypka to mniej niż 10% wody, forma mokra to blisko 80%. W związku z tym różna jest również kaloryczność. Jak się okazuje, porcja karmy suchej jest trzykrotnie bardziej kaloryczna od tej samej objętości porcji karmy mokrej. Czym zatem kierować się podczas wyboru pokarmu dla psa? To bardzo proste… najważniejsze jest, aby mu smakowało!

Pewne jest, że karmiąc psa karmą suchą trzeba zwracać większą uwagę na wielkość i liczbę porcji. Ze względu na jej kaloryczność, nieustannie dosypując psu karmy do miski narażamy go na otyłość.

Jeśli Twój pies ma problemy z uzębieniem, np. utracił zęby przedtrzonowe i trzonowe, zdecydowanie łatwiej poradzi sobie z karmą mokrą. Podobnie w przypadku, jeśli zwierzę ma problemy z przewodem pokarmowym.

Mokra karma, dużo prostsza w rozdrabnianiu, sprawdzi się wśród piesków starych. Lubią ją jednak także te w sile wieku, narażone na problemy zdrowotne, dla których twardy i trudny do rozdrobnienia pokarm stanowi problem.

Pies, który ma duży apetyt, powinien być karmiony karmą mokrą, która jest mniej kaloryczna od karmy suchej. Wówczas dokładka nie będzie stanowić wielu dodatkowych kalorii jak w przypadku pożywienia w formie sypkiej.

Co raz większa liczba właścicieli psów decyduje się na mieszanie karmy mokrej i suchej. Jedni robią to ze względu na urozmaicanie pożywienia i nie chcą, by czworonóg szybko znudził się tym, co znajdzie w misce. Warto jednak wprowadzić różnorodną dietę również ze względów zdrowotnych - gdyby w przyszłości wystąpił jakiś problem np. z układem pokarmowym, zwierzę będzie przyzwyczajone do mokrej karmy, co pozwoli na uniknięcie np. problemów z trawieniem.

Nie należy obawiać się trudności z odmierzaniem prawidłowej ilości obydwu postaci karmy. Producenci podają wartości energetyczne i odżywcze, których znajomość znacznie ułatwi ustalanie dziennego spożycia.

Przypominamy jednak, że żywienie naturalne psów jest najlepszym rozwiązaniem. Pies jest zwierzęciem mięsożernym. Co prawda od udomowienia minęło już 14000 lat, ale z perspektywy ewolucji to zaledwie krótka chwila. Decydując się na żywienie naturalne, mamy pewność co do jakości i składu serwowanego psu pożywienia. Unikamy dzięki temu nadmiaru węglowodanów, rezygnujemy również z konserwantów, które w dłuższej perspektywie mogą mieć negatywny wpływ dla zdrowia psa. Surowe mięso to synonim natury, jest gwarancją zbilansowanej diety odpowiedniej dla czworonogów.

Dla psów zaczynających żywienie naturalne, czyli tych, które wcześniej jadły karmy komercyjne suche lub mokre albo jedzenie gotowane, żywienie zaczynamy od 1 dnia głodówki następnie przez 6 dni podajemy żołądki wołowe nieczyszczone. Wypróbuj kalkulator diety Twojego psa, dzięki któremu poznasz jego zapotrzebowanie na surowe mięso.