Zapotrzebowanie psa na minerały

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Odpowiednie żywienie polega na dostarczeniu odpowiedniej ilości składników odżywczych niezbędnych do wykonywania funkcji życiowych. ilość ta zależy m.in. od płci, wieku czy aktywności fizycznej zwierzęcia. W dzisiejszym tekście przybliżymy Państwu kwestię zapotrzebowania psa na mikro- i makroelementy.

Związki mineralne to jedna z sześciu grup substancji pokarmowych. Należą do nich również białka, tłuszcze, woda, węglowodany, woda oraz witaminy. Minerały dzieli się na mikroelementy oraz makroelementy, w zależności od ich ilości niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Regulują one wiele ważnych procesów zachodzących w organizmie, np. wzrost.

Warto pamiętać, że zarówno niedobór jak i nadmiar składników mineralnych ma negatywny wpływ na zdrowie psa. Podczas komponowania diety należy zwracać szczególną uwagę na ilości mikro- i makroelementów znajdujących się w karmie. To bardzo ważne, by były zgodne z rzeczywistym zapotrzebowaniem zwierzęcia, w przeciwnym razie będzie to skutkowało zaburzeniami zdrowotnymi.

Składniki mineralne to związki nieorganiczne znajdujące się w pokarmie. Mikroelementy to inaczej pierwiastki śladowe. Należą do nich: żelazo, cynk, miedź, jod i selen. Makroelementy natomiast to wapń, fosfor, sód, potas i magnez.

Wapń i fosfor wchodzą w skład kości. Minerały pełnią wiele innych istotnych funkcji: regulują gospodarkę hormonalną, stanowią składnik płynów ciała i tkanek, wpływają na procesy fizjologiczne.

Jeżeli przez dłuższy czas zwierze jest narażone na nadmiar lub niedobór jakiegoś związku mineralnego, dochodzi u niego do zaburzeń metabolicznych. Oszacowanie zapotrzebowania nie jest oczywiste, należy dokładnie przeanalizować wiele czynników, które mają na nie wpływ. Znaczenie mają również relacje pomiędzy poszczególnymi substancjami - wiele minerałów ma względem siebie stosunek antagonistyczny.

Źródłem minerałów w diecie jest m. in. mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, jednak prawidłowo zbilansowane posiłki powinny również zawierać produkty roślinne.

Dbając o zdrowie i dobre samopoczucie Twojego psa, zwróć uwagę na zawartość składników mineralnych w jego diecie. Jak widać, mają one kluczowy wpływ na poziom funkcjonowania organizmu na co dzień.