Zapalenie pęcherza moczowego u psa

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Zapalenie pęcherza moczowego u psa jest równie nieprzyjemne jak u człowieka. Czworonóg jest na nie narażony bardziej ze względu na to, że nie dba o higienę tak samo jak my. Schorzenie to wywołują bakterie i wirusy, zdarza się również, że jego przyczyną są grzyby. W poniższym tekście opiszemy objawy i poradzimy, jak robić sobie w sytuacji, gdy pies zachoruje. 

Jeśli zauważysz, że Twój pies ma problemy z oddawaniem moczu z dotychczasową częstotliwością, jest to pierwszy sygnał, który może świadczyć zapaleniu pęcherza moczowego. Zdarza się również, że zwierzę w ogóle nie jest w stanie oddać moczu lub robi to znacznie częściej, ale w bardzo małych ilościach. Zwykle czynności tej towarzyszy także ból, dlatego też psiak odwleka ją jak najdłużej jest w stanie.

Jeśli zaobserwowałeś u swojego pupila takie zachowanie, bezzwłocznie udaj się do lekarza weterynarii! Takie działanie jest niezbędne, ponieważ za długie przetrzymywanie moczu może skutkować pęknięciem pęcherza moczowego, co zagraża zdrowiu a nawet życiu psa.

Jakie psy są najbardziej narażone na zapalenie pęcherza? Przede wszystkim dotyka ono psy w podeszłym wieku, nie oznacza to jednak, że młode osobniki nie są na nie narażone. Jeśli zapalenia dostają czworonogi w kwiecie wieku, przyczyną są przede wszystkim infekcje lub urazy mechaniczne. Zdarza się również, że zapalenie pęcherza moczowego jest skutkiem przyjmowanie leków.

Podejrzewasz u Twojego pupila zapalenie pęcherza moczowego? Sprawdź barwę jego moczu. Jeśli występuje w nim krew, może to świadczyć o poważnych problemach urologicznych - konsultacja z lekarzem jest wówczas naprawdę konieczna.

W przypadku występowania wyżej wspominanych objawów konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Wykonuje się wówczas badania moczu, które dają całkowitą pewność co do tego czy wystąpiło zapalenie. Lekarz weterynarii zwykle podejmuje decyzje o leczeniu antybiotykami, które trwa do dwóch tygodni. Po tym czasie zaleca się powtórzenie badania moczu - jeśli wyniki są dobre, pies wraca do pełni sprawności.