Zadbajmy o zęby naszego psa

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Regularna kontrola stanu zębów i dziąseł naszego psa, przeprowadzana zarówno przez nas jak i weterynarza, pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych problemów i zapobiegnięciu wystąpienia poważniejszych schorzeń. Co każdy właściciel powinien wiedzieć na temat profilaktyki psiej jamy ustnej dowiesz się z tego artykułu.

Co wiesz na temat wyposażenia psiej jamy ustnej?

Podobnie jak u ludzi, psy posiadają zarówno mleczne jak i stałe zęby. Ich liczba zależy od wieku, szczenięta mają około 28 zębów, które pojawiają się między trzecim a czwartym tygodniem życia. Dorosły pies ma około czterdziestu dwóch zębów, o które należy odpowiednio dbać. Regularne czyszczenie, odpowiednia dieta i systematyczne kontrole weterynaryjne to zdecydowanie najważniejsze elementy profilaktyki schorzeń stomatologicznych u naszych pupili.

Co powinieneś wiedzieć?

Każdy opiekun psa powinien zaopatrzyć się w zestaw akcesoriów służących utrzymaniu higieny jamy ustnej swojego podopiecznego – mowa o specjalnej szczoteczce dla psów i paście do zębów, która może mieć smak kurczaka lub wołowiny. Delikatne przyzwyczajanie psa do zabiegu jest kluczem do sukcesu – im wcześniej zaczniemy tym lepiej. Najlepiej rozpocząć jeszcze w okresie szczenięcym, lecz nie wrzucajmy go od razu na głęboką wodę. Popracujcie na początku nad samym otwieraniem pyska i oglądaniem zębów, psy zazwyczaj nie lubią tych czynności więc ważna jest wytrwałość, spokój oraz częste nagradzanie. Warto także dać mu do spróbowania pasty lub żelu, szczoteczkę wprowadźmy na samym końcu. Zabieg można powtarzać od jednego do dwóch razów w tygodniu.

Psie zęby - jak wygląda profilaktyka?

Oczywistym powinno być, iż zdrowie jamy ustnej zależy od właściwej diety psa. Sprzymierzeńcem odkładania się płytki bakteryjnej czyli rozwojowi kamienia nazębnego są pokarmy o miękkiej konsystencji oraz te zawierające cukier. Największym grzechem jest dokarmianie psa resztkami ze stołu, zwłaszcza słodkimi. Zalecane przez lekarzy weterynarii oraz hodowców jest podawanie odpowiednich twardych przekąsek, których przegryzanie działa czyszcząco na powierzchnię zębów. Dietę psa warto urozmaicić o specjalne przekąski i gryzaki, których żucie sprzyja czyszczeniu, w tej roli doskonale sprawdzają się kości wołowe lub gryzaki wykonane z plecionego sznura.

Właściwa profilaktyka i higiena jamy ustnej jest konieczna do zachowania ogólnego stanu zdrowie, komfortu i samopoczucia naszego podopiecznego. Obserwujmy naszego psa, a każdy niepokojący stan konsultujmy z lekarze weterynarii.