Zabezpieczenie przed mrozem

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Ostatnio zimy w Polsce są cieplejsze więc i temat zabezpieczenia psa przed zimnem  jakby trochę stracił na znaczeniu, ale czy na pewno?  Przede wszystkim Trzeba sobie odpowiedzieć na jedno pytanie czy każdy, a w tym wypadku mój pies potrzebuje takiego zabezpieczenia?

Jeśli chodzi o rasy takie jak husky, malamut, czy wszelkie rasy pasterskie lub z terenów zimnych to jest to raczej zbędne. Te psy prędzej trzeba zabezpieczać przed zbyt wysoką temperaturą (ale o tym kiedy indziej). Takie psy świetnie sobie radzą nawet w bardzo niskich temperaturach i w ekstremalnych warunkach. Podobnie sprawa ma się z dużymi psami, które z racji swojej masy oraz zmiany sierści na zimową także całkiem nieźle znoszą niskie temperatury. W tym wypadku można pomyśleć jedynie o butach na łapy i to bardziej w kwestii antypoślizgowej, zwłaszcza kiedy pies jest starszy, z kontuzją lub po jakimś zabiegu. Zabezpiecza to naszego czworonoga przed utratą równowagi i ewentualnymi tego konsekwencjami. Podobnie nas zabezpieczają buty z dobrą podeszwą.

Problem się zaczyna dopiero przy psach małych, kanapowych lub bez sierści. W tym wypadku rzeczywiście warto udać się do sklepu i kupić specjalne ubranie dla psa oraz jakieś obuwie, które będzie zarówno ciepłe jak i antypoślizgowe. Psom bez sierści zaleca się kupienie wręcz ubrania które będzie pokrywało całą długość łapy oraz głowę i szyję. Podobne zabezpieczenie przed zimnem stosujemy również względem ras które pierwotnie były wyhodowane w ciepłych krajach. Z racji ich nieprzystosowania do niskich temperatur- nawet jeśli to duże gabarytowo psy.

Należy też pomyśleć nad odzieniem dla psów starszych i szczeniąt. Podobnie jak starzy ludzie i małe dzieci nie są one tak odporne na zmiany klimatyczne (ciepło, zimno) jak w pełni rozwinięte osobniki w szczytowej formie. Odziewamy też psy chore i po zabiegach z racji ich osłabienia po to aby mogły jak najszybciej dojść do pełni formy, kiedy już odzienie będzie im najczęściej zbędne z racji ich naturalnego przystosowania do pogody.

Kiedy jest zimno, a nasz pies wymaga ubrania to warto także aby spacery nie były zbyt długie. Nadrobimy sobie ten czas kiedy będzie cieplej i mniej ślisko. Dobre i wygodne ubranie, które będzie nie tylko modne ale i dostosowane do potrzeb naszego psa (np. żeby się dla odmiany nie przegrzał) pomoże nam dobrać sprzedawca w sklepie z akcesoriami dla psów lub specjalista, który się na tym zna. Coraz więcej salonów piękności dla psów lub psich fryzjerów się w tym specjalizuje, choćby dla tego, że prowadzą je pasjonaci i miłośnicy tych zwierząt. Na koniec jeszcze jedna uwaga- o odpowiednie ubranie dla psa trzeba się postarać zanim będzie zimno, a nasz przyjaciel zacznie się trząść z zimna i się przeziębi. Pies będzie zdrowszy my zadowoleni i zaoszczędzimy na leczeniu go, a te pieniądze spokojnie wydamy na coś innego dla siebie lub dla psa.