Wystawy psów - część IV

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Opisaliśmy pokrótce wprowadzenie początkujących właścicieli psów do wystawowego świata, pierwsze kroki jak również podstawowe wymagania związane z rozpoczynaniem wystawowej przygody. Mamy nadzieję że poniższe zestawienie pozwoli sprawniej poruszać się w gąszczu wystawowych terminów oraz pojęć.

Na początek warto wiedzieć że oficjalne wystawy psów w Polsce organizuje Związek Kynologiczny w Polsce. Jest to organizacja znana wszystkim właścicielom psów rasowych ponieważ  wydaje ona rodowody, a większość psów rasowych jest w niej zarejestrowana. Wystawy dzielą się na międzynarodowe, krajowe, klubowe, wystawy championów oraz pokazy promujące psy rasowe. Najwyższy stopień – wystawy międzynarodowe – organizowane są pod patronatem Fédération Cynologique Internationale czyli Międzynarodowej Federacji Kynologicznej.

Jak już wspominaliśmy udział psa w wystawie wiąże się  z przedłożeniem u organizatorów określonych dokumentów, wśród nich rodowodu psa, członkostwa w Związku Kynologicznym oraz aktualnych szczepień.

Psy wystawiane są w kilku kategoriach, podział odbywa się głównie ze względu na wiek. Mamy kategorię młodszych szczeniąt i szczeniąt, odpowiednio dla psów w wieku 4-6 miesięcy oraz 6-9 miesięcy. Tutaj musimy napomknąć że jest to zdecydowanie najlepszy czas na nauczenie naszego pupila obycia z wystawami oraz wypracowania prawidłowych nawyków. Następnie są klasy półotwarta dla psów w wieku 15-24 miesięcy oraz otwarta dla psów powyżej 15 miesiąca życia. Oprócz tego istnieją klasy specjalne – użytkowe i championów. Do klasy użytkowej mogą przystąpić psy posiadające certyfikat psa użytkowego a wiec jest to klasa zarezerwowana dla psów pracujących. Z kolei do klasy championów dopuszczane są psu posiadające tytuł  krajowego lub międzynarodowego championa przyznany przez organizację kynologiczną. Oprócz tego istnieje jeszcze klasa weteranów dla psów powyżej 8 roku życia.

Czworonogi oceniane są według skali ocen przypominającej trochę system szkolny. Dla szczeniąt są to oceny: mało obiecujący, obiecujący i wybitnie obiecujący. Z kolei dorosły system ocen składa się z ocen: dyskwalifikująca, dostateczna, dobra, bardzo dobra i najwyższa – doskonała. Oprócz tego w określonych przypadkach stosuje się notę „nie do oceny”.

Na koniec podpowiemy, ze jeżeli Wasz pies ani Wy nie macie żadnego doświadczenia wystawowego to warto na początek zdecydować się na mniejsze imprezy. Zarówno dla psa jak i jego właściciela będzie to zdecydowanie mniejszy stres. Pies będzie miał na początek swojej przygody z wystawami kontakt ze zdecydowanie mniejszą ilością bodźców, natomiast właściciel