Wpływ żywienia na zachowanie psów

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Zarówno u psów jak i u ludzi, ogromny wpływ na zachowanie i samopoczucie ma sposób żywienia. Złota zasada mówiąca „jesteś tym co jesz” sprawdza tutaj w stu procentach.

Podobnie jak u dzieci nadmiar cukru prowadzi do nadpobudliwości, tak samo u zwierząt niektóre pokarmy mogą prowadzić do zachowań niepożądanych. Jedne z objawów złego żywienia to: luźny stolec, wzdęcia, agresja, nadpobudliwość, nadmierne szczekanie, gryzienie. Odpowiednia zmiana pokarmu może nawet w ciągu kilku tygodni doprowadzić do zupełnej zmiany zachowania naszego psa.

Podstawą odpowiedniej diety jest podawanie psu jedzenia, które będzie wartościowe odżywczo. Pokarmy z dużą ilością cukru i ogólnopowszechnej chemii spożywczej szybko doprowadzą do nieprawidłowych zachowań zwierzęcia. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia w tej sprawie, należy niezwłocznie udać się do dobrego weterynarza, który rozpisze nam najlepszą dietę dla naszego pupila.

Jeśli żywimy naszego psa karmami gotowymi, które są dostępne we wszystkich sklepach, należy zwrócić szczególną uwagę na skład rozpisany na tyle opakowania. Należy pamiętać, że dwa pierwsze składniki wymienione na etykiecie będą elementami dominującymi w składzie pożywienia. Psy są przede wszystkim mięsożercami dlatego ważne jest, aby te składniki były pochodzenia zwierzęcego, najlepiej żeby było to możliwie jak najbardziej wartościowe źródło mięsa, którego przykładem jest kurczak. Wiele pokarmów dostępnych w sklepach zawiera dodatki smakowe, sztuczne składniki i konserwanty. Wszystkie te substancje powinny być dla nas niepożądane w diecie naszego psa, a podawane systematycznie doprowadzą do złego samopoczucia zwierzęcia i negatywnej zmiany behawioralnej. Przede wszystkim należy unikać składników takich jak: konserwanty BHA, BHT, E324 itp.

Jednym z produktów, które prowadzą do dobrego zachowania jest indyk. Nie wiele z nas zdaje sobie sprawę z dobroczynnego działania tego mięsa. Mięso indycze ma w swoim składzie tryptofan, który jest źródłem serotoniny, która prowadzi do pozytywnego nastroju nie tylko u ludzi, ale także u psów. Z kolei pokarm niepożądany to kukurydza. Jest ona używana jako źródło tanich protein, z tego powodu jest bardzo popularna w gotowych karm dla psów. Wiele gotowych karm na rynku zawiera spore ilości kukurydzy, które prowadzą do nadpobudliwego zachowania u psa.

Od wielu lat świadomość ludzi w kwestii karmiernia zwierząt bardzo się zmienia. Kiedyś psom podawane było wszystko to co zostalo na rodzinnym stole, po naszych obiadach, wiemy teraz, że takie zachowanie było ogromnym błędem. Pamiętajmy, że żywienie psa dobrą karmą to inwestycja w jego zdrowie i zadowolenie.