West highland white terrier

06-09-2023 - Autor: As-Pol

West highland white terrier, popularnie zwany west lub też westie, w Polsce zdobywa coraz większą popularność. Ta rasa wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Została wyhodowana do polowań na niewielkie zwierzęta takie jak kuny, lisy, a nawet szczury. Typowy west waży od 7-10 kg, mierzy w kłębie 28 cm i posiada białą szorstką sierść. Prawidłowo pies powinien też posiadać czarne oczy i czarny nos. Kształt jego tułowia jest podłużny, walcowaty. Całości dopełniają stojące niewielkie uszy oraz sterczący na końcu niczym antena ogon.

Z chwilą tworzenia tej rasy, biała sierść miała sprawić, że myśliwy nie popełni błędu przy strzelaniu i zastrzeli własnego psa podczas polowania. Z racji swojego pierwotnego przeznaczenia psy tej rasy lubią także kopać w ziemi, co sprawia niejednokrotnie problemy ich właścicielom. Po pierwsze, pies jest okropnie brudny, a po drugie west potrafi się często zaklinować w otworze, który właśnie wykopał. Stąd kupno westa najczęściej wiąże się też z kupnem saperki. Co ważne, wykopując naszego przyjaciela, należy pamiętać, żeby kopać z boku, równolegle do tunelu, w którym się zaklinował, żeby mu nie zrobić krzywdy, ani go nie zasypać. Ciekawostką może być to, że westa da się wyciągnąć z nory za ogon bez uszkodzenia go.

Westy są proste w prowadzeniu. Wynika to z ich usposobienia i orientacji na właściciela. Psy tej rasy szybko uczą się sztuczek i komend. Oprócz tego są podatne na zmiany nastroju właściciela, które doskonale wyczuwają. Westy, oprócz karności, cechuje także związana z tą rasą przyjacielskość i żywiołowe, radosne usposobienie. Z racji swojej niespożytej energii, doskonale sprawdzają się jako kompani do zabaw dla dzieci.

Wadą westa może być jego hałaśliwe, jak przystało na terriera, usposobienie. Jednak, jeśli popracujemy z naszym ulubieńcem, możemy nauczyć go w miarę cichego zachowania.

Pielęgnacja west terriera, z racji jego białego umaszczenia, może być odrobinę kłopotliwa, gdyż psy te zwyczajnie się bardzo szybko brudzą, a w szorstką sierść zaplątują się przeróżne rzeczy. Z racji tego naszego westie powinno się kąpać w miarę często oraz szczotkować.  Oprócz tego rasa ta wymaga strzyżenia i  trymowania włosów raz na 2-3 miesiące.

Ogólnie, west highland white terrier jest rasą polecaną dla ludzi aktywnych mieszkających nawet w mieście. Podobnie, poleca się go jako przyjaciela rodziny, w której są dzieci. Pieski te są wytrzymałe, długowieczne i nie wymagające specjalnego traktowania. Poleca się dla nich zbilansowaną suchą karmę dopasowaną do rozwoju i wieku psa. Dzieciaki mają zaś świetnego przyjaciela odpornego nawet na ciągnięcie za ogon i uczą się dbać o żywe stworzenie.